null A madár Coronavírus kontrollja felé: Stratégiák a diagnózisban, megelőzésben és vakcinálásban

A madár Coronavírus kontrollja felé: Stratégiák a diagnózisban, megelőzésben és vakcinálásban

NÉBIH-es kutatók: Dr. Fábián Katalin, Dr. Farsang Attila

Támogató szervezet: Európai Bizottság, Cost1207 keretprogram

A baromfiipar évtizedek óta küzd a világszerte súlyos betegségeket és óriási gazdasági károkat okozó madár Coronavírus (AvCoV) okozta fertőzések ellen. A víruscsaládon belüli variabilitás akadályozza a betegség elleni védekezést. A változékonyság eredményeként a vírustörzsek nómenklatúrája, azonosítási módszerei és besorolása nem egységes.

A kezdeményezés egy hálózatot hoz lére az AvCoV-ban jártas szakemberek között. Serkenti a kutatók közötti együttműködést, elősegíti a nómenklatúra és a besorolás harmonizációját, és megkönnyíti a felügyeletet. Annak érdekében, hogy ez megvalósulhasson és kiterjedjen minden fontos szempontra, öt, egymással összefüggő - molekuláris virológiával, szerológiával és immunológiával, klinikával és patohiával, epidemiológiával fogalkozó - munkacsoportot alakítunk ki, valamint a kollaboratív kutatás érdekében konceptualizáljuk az infrastruktúrát. Továbbá egy közös weboldal is indul, amely az AvCoV-vel kapcsolatos általános információkat, járványügyi bejelentéseket tartalmazza, és a a COST tagjai a kutatási eredményeket osztják meg rajta. A projektből profitálni fognak az európai baromfitenyésztők, az ipar, az állatorvosok és a fogyasztók.

Koordinátor: The Hebrew University of Jerusalem (IL)

Partnerek:

Projekthonlap: http://cost-controllingaviancoronaviruses.org/


Friss hírek

2024. november 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.11.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. november 11, hétfő

ITNET részjelentéssel kapcsolatos információk az öko tanúsító szervezetek részére

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről1 szóló 2008. évi XLVI. törvény 47/A. § szerint az élelmiszerlánc-biztonsági stratégia végrehajtása érdekében integrált többéves nemzeti ellenőrzési tervet (továbbiakban: ITNET) kell készíteni, melyet az országos főállatorvos ad ki és irányítja annak végrehajtását. Az élelmiszerlánc-biztonsági stratégia és az ITNET kialakítása is az élelmiszerlánc szereplőinek – így az ökológiai gazdálkodást ellenőrző és tanúsító szervezeteknek (továbbiakban: tanúsító szervezetek) – bevonásával valósul meg.

Tovább >