null Sikeres vizsgákkal zárult az inszeminátor tanfolyam

Sikeres vizsgákkal zárult az inszeminátor tanfolyam

2021. szeptember 3, péntek

Az újonnan alakult Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kaposvári campusa és a Nébih közös szervezésében lebonyolított szarvasmarha inszeminátor képzésen tízen tettek sikeres vizsgát júliusban.

A megújult képzés fontos mérföldkövet jelent mindkét szervezet életében és a későbbi szakmai fejlődés elősegítésében. A modern elvárásoknak megfelelő elméleti és gyakorlati tapasztalatot szerző, mesterséges termékenyítést végző inszeminátorok kulcsszerplőként vesznek részt a tejhasznú szarvasmarhák tenyésztésében, a genetikai előrehaladás gyorsításában. 

A mesterséges termékenyítés, mint biotechnikai eljárás – időt és teret átugorva – lehetőséget biztosít arra, hogy a világ genetikailag legértékesebb tenyészbikái szaporítóanyagának felhasználásával olyan utódok szülessenek, amelyek például küllemi tulajdonságaiban jobban alkalmazkodnak a hazánkban is egyre jobban terjedő fejőrobotok hatékonyságának növeléséhez.

A 21. század interdiszciplináris szemléletet vár el az inszeminátortól. Ma már ugyanis nem elegendő , hogy a szakemberek átlássák a szarvasmarhák nemi ciklusának működési logikáját, illetve annak neurohormonális szabályozását, és az állat jó közérzetének minimális megzavarása mellet eleget tegyenek a termékenyítés gyors, hatékony és higiénikus feltételrendszerének. A biológiai és technikai ismereteken kívül jogos elvárásként merül fel velük szemben az is, hogy tisztában legyenek adminisztrációs kötelezettségeikkel, ugyanis ha az inszemintáror nem tudja bejelenteni időben és hibátlanul a szaporítások tényét – amelyre a Nébih által üzemeltetett webENAR minden lehetőséget biztosít – akkor a tartó eleshet olyan termeléshez kötött támogatási forrásoktól, mint például az anyatehén tartás támogatás. Ezen ismeretek átadásában és számonkérésében a Nébih szakembere, Simai Szabolcs, c. egyetemi docens segítette a jelölteket. 

A Nébih a frissen végzett inszeminátor szakembereknek ezúton is gratulál, a munkájukhoz kihívásokkal teli feladatokat, de alacsony termékenyítési indexet kíván!


Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >