null Október közepétől fizetni kell a szarvasmarhák BSE vizsgálataiért

Október közepétől fizetni kell a szarvasmarhák BSE vizsgálataiért

2024. október 11, péntek

A Nébih tájékoztatja az érintetteket, hogy 2024. október 14-től az emberi fogyasztás céljából, rendes vágással levágott szarvasmarhák BSE vizsgálatai esetén kötelező lesz a 7.200 Ft + áfa összegű térítési díj fizetése. Magyarországon a BSE vizsgálatok elvégzése a 30 hónaposnál idősebb, Romániából, Bulgáriából vagy 3. országból származó szarvasmarhák esetében kötelező.

A vonatkozó rendelet1 szerint amennyiben a jogszabályban említett kategóriákba tartozó, és a rendeletben felsorolt tagállamok valamelyikéből származó szarvasmarhafélék esetében egy másik tagállamban végeznek BSE-vizsgálatot, akkor a vizsgálat végzésének helye szerinti tagállam által előírt vizsgálati korhatár alkalmazandó.

A fenti jogszabálynak megfelelően Magyarországon az emberi fogyasztás céljából, rendes vágással levágott szarvasmarhák vizsgálata – a 30 hónaposnál idősebb, Romániából, Bulgáriából vagy 3. országból származó szarvasmarhák kivételével – nem kötelező.
A húsvizsgálatot is szabályozó rendelet2 rendes vágás esetén tehát ‒ a felsorolt kivételeken felül ‒ nem írja elő a BSE mintavételt, kizárólag a fertőzésveszélyt jelentő anyag eltávolítását, valamint annak jelölését. Egyéb vonatkozó rendelet3 értelmében az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályait kötelező maradéktalanul betartani, további állategészségügyi szigorítás bevezetésére nem kerül sor.
A szarvasmarhák BSE vizsgálatának térítési díja 7.200 Ft + áfa lesz.

Hivatkozott jogszabályok:
1 2009/719/EK 2. cikk (2) bekezdése
2 Bizottság (EU) 2019/627 végrehajtási rendelete 29. cikke
3 853/2004/EK rendelet 1. cikk (6) bekezdése

Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >