null Az év első öt hónapjában is mozgalmas volt az állami halászati őrök élete

Az év első öt hónapjában is mozgalmas volt az állami halászati őrök élete

2018. június 13, szerda

Csupán az év első öt hónapjában több mint 4 millió forint halvédelmi bírság kiszabását eredményezte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálatának (ÁHSZ) tevékenysége Magyarország halgazdálkodási vízterületein. 

A Nébih Állami Halőri Szolgálata  az orvhorgászat és orvhalászat, valamint a halforgalmazással összefüggő feketegazdaság felszámolása érdekében végzi mindennapi tevékenységét. Az állami halászati őrök országos illetékességgel rendelkeznek, így - a halászatra jogosultak által alkalmazott halászati őröktől eltérően - Magyarország bármely halgazdálkodási vízterületén, haltermelési létesítményén jogosultak eljárni, intézkedni, továbbá ellenőrizhetik a kereskedelmi forgalomba hozott hal és haltermék nyomon követhetőségét is.

A halászati őrök munkájának eredményeként a Nébih elsőfokú halgazdálkodási hatósági jogkörben, már 2018 januárjában több mint egymillió forint halvédelmi bírságot szabott ki a kereskedelmi forgalomba hozott, nem nyomon követhető hal és haltermékek forgalmazásából adódóan.

A horgászok és halászok által elkövetett jogsértések között idén is a jogosulatlan halfogási tevékenység dominált, de több esetben előfordult például a tilalmi idővel védett csuka és kősüllő kifogása is. Az ÁHSZ tapasztalatai szerint a hazai orvhalászok körében népszerű a nyakzó háló használata, amely nagy összegű pénzbírság kiszabását és a horgász-, halászokmányok kiváltásától való több éves eltiltást eredményezi. 

A halgazdálkodási és a halvédelmi bírságról szóló 314/2014. (XII. 12.) Kormányrendelet értelmében a jogsértést elkövető személlyel szemben a kiszabható halvédelmi bírság 10.000–500.000 forintig, az állami horgászjegy, turista állami horgászjegy, állami halászjegy váltásától, illetve a halászati engedély kérelmezésétől való eltiltás időtartama ideje 3 hónaptól 3 évig terjedhet. 2018. első 5 hónapjában a horgászokkal és a halászokkal szemben kiszabott halvédelmi bírság összege meghaladja a 4 millió forintot.

Jogosulatlan halászattal, horgászattal kapcsolatos, továbbá az Állami Halőri Szolgálat feladatvégzését érintő bejelentésüket megtehetik az allamihalor@nebih.gov.hu e-mail címen.

A bejelentéshez az alábbi adatok megadását kérjük:

Megye, település, vízterület (lehetőség szerint pontos, víztérkód) megnevezése

Bejelentő neve (nem kötelező)

Címe (nem kötelező)

Elérhetősége (telefon, e-mail cím) (nem kötelező)

Bejelentett adatok megadása (ki, hol, mikor, mit?)


 



Friss hírek

2024. április 22, hétfő

Figyelem: Sok használt növényvédő gép tanúsító matricája lejárhatott a közelmúltban

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmezteti a növényvédő gépet üzemeltető termelőket, hogy a kötelező felülvizsgálati rendszer bevezetése óta már másodszor volt esedékes az 5 évnél idősebb gépek 3 évente kötelező műszaki felülvizsgálata. Ha egy permetezőgép nem felel meg az előírásoknak, a hatóság a munka beszüntetésére kötelezheti a gazdálkodót, valamint pénzbírságot is kiszabhat.

Tovább >

2024. április 22, hétfő

Vegyes eredményekkel és számos szankcióval zárult az idei tavaszi szezonális ellenőrzés

Március 1. és április 1. között tavaszi szezonális ellenőrzés zajlott az egész országban. A Nébih irányításával az élelmiszerlánc-felügyeleti szervek 2420 ellenőrzést végeztek, több mint 15 millió forint értékben szabtak ki bírságot, és mintegy 13 tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból. A hatósági felügyelők leggyakrabban higiéniai, nyomonkövethetőségi és a dolgozók egészségügyi alkalmasságával kapcsolatos hiányosságokat tapasztaltak. Laboratóriumi vizsgálat céljából a húsvéti időszak népszerű termékeit: a tormákat és a sonkákat vették górcső alá. A cél az volt, hogy az ünnepek alatt is kizárólag biztonságos élelmiszerek kerüljenek a családok asztalára.

Tovább >