Gyakran ismételt kérdések a „148-as rendelettel” kapcsolatban
Gyakran ismételt kérdések a „148-as rendelettel” kapcsolatban
-
Elektronikusan is benyújtható-e a jóváhagyási kérelem?
A Nébih több formában is biztosítja a benyújtási lehetőséget, de elsődlegesen az elektronikus benyújtást javasolja. Az elektronikus kérelmezés előnye, hogy hibátlan benyújtást tesz lehetővé, valamint így a hivatal rendelkezésére áll minden adat a gyors és az ügyfél szándéka szerinti döntéshez.
A gazdálkodó szervezetek számára 2018. január 1-jétől kötelező a Cégkapu használata, így az elektronikus úton történő benyújtás.
Emellett – a gazdálkodó szervezetek kivételével – papíralapon is benyújtható a kérelem a tevékenység helye szerint illetékes járási hivatalhoz.
A jóváhagyási kérelmet meghatalmazott útján is beadhatja, így saját informatikai háttér nélkül is lehetőség van az elektronikus kérelem benyújtására. A meghatalmazás módjáról a Nébih Ügyfélszolgálatán érdeklődhet. -
Kik jogosultak a támogatás igénybevételére?
Azon állattartók, akik magánszemélyként vagy jogi személyiségként, kis- és középvállalkozás (KKV) formájában végzik tevékenységüket, valamint akik megfelelnek a Rendeletben foglalt egyéb feltételeknek.
Önkormányzat nem jogosult a 148-as támogatásra, önkormányzat tulajdonában levő vállalkozás viszont igen, amennyiben KKV-nak minősül.
Családi gazdálkodók esetében a kérelmet az állattartóként nyilvántartott (tenyészetkóddal rendelkező), vállalkozónak minősülő (adószámmal vagy őstermelői igazolványszámmal rendelkező) vezető vagy családtag nyújthatja be. Családi gazdálkodás tagja abban az esetben kérelmezheti a jóváhagyást, ha állattartóként nyilvántartott (tenyészetkóddal rendelkezik), valamint szerepel a közös őstermelői igazolványon és annak számát bejelentették a nyilvántartásba. -
Mikortól vehető igénybe a támogatott szolgáltatás?
A kedvezményezetti besorolás a jóváhagyási kérelem benyújtását követően kiadott határozat dátumától érvényes, tehát támogatott szolgáltatás csak ezután végeztethető.
A 2023. évre vonatkozó keretösszeg terhére csak a 2023-ban elvégzett szolgáltatások után igényelhető támogatás. A 2022. évi keretkimerülést követően 2022-ben elvégzett szolgáltatások után támogatás utólagosan nem igényelhető.
2023. január 1-jétől a módosított Rendelet szerinti technikai kódokat kell figyelembe venni.
A 2022. decemberében a 2023. évre kiadott hatósági határozatban megjelölt, azóta törölt technikai kódokra támogatás nem igényelhető, de új határozat igénylése ezen törölt kódok miatt nem szükséges. -
Hogyan kell kitölteni az igényelt támogatás mértékére vonatkozó mezőt?
Az állatlétszám és a jogszabály 1. mellékletében meghatározott összegek alapján nagyjából kiszámolható a szükséges támogatás mértéke. Mivel ez csak egy becsült szám, nincs semmiféle kedvezőtlen következménye a későbbiekben, ha esetleg túl alacsony vagy túl nagy összeget tüntettek fel a kérelemben. Az összeg megadása a kérelmező KKV besorolását segíti. A Magyar Államkincstár minden esetben a benyújtott számlák alapján számolja el a támogatást.
-
Mely állatfajokra igényelhető a Rendelet szerinti támogatás?
Támogatás a rendelet 1. számú mellékletében felsorolt ún. technikai kódokhoz tartozó célállatfajokra igényelhető.
Az új C002 kód alá tartozó, a kislétszámú élelmiszertermelő állományokban elvégzett rezisztenciavizsgálatokra vonatkozó támogatások az alábbi fajoknál igényelhető:
- szarvasmarha, bivaly, bölény
- ló, szamár, öszvér
- sertés, vaddisznó
- juh, kecske
- házityúk, pulyka, kacsa, lúd, gyöngytyúk, galamb, fácán, fogoly, fürj, laposmellű futómadár (strucc, emu)
- házi nyúl -
Mi a teendő, ha a kérelemből egy (vagy több) betegségkód kimaradt és a jóváhagyási határozat már megérkezett?
Ebben az esetben a hiányzó kódokra nyújtson be új kérelmet. Felhívjuk a figyelmet, hogy a kérelmezés előtti vizsgálatok nem számolhatók el. Érdemes személyesen az illetékes járási állategészségügyi hatóságot is megkeresni ebben az esetben.
-
Szükséges-e új kérelmet beadni, ha megváltozott a cég neve és a kérelmen még a benyújtás időpontjában hatályos név szerepel?
A határozatnak a határozat kiadásakor hatályos névre kell szólnia. Az utána bekövetkező jogutódlás nem igényli a határozat módosítását. Amennyiben új kérelmet nyújt be, akkor csak annak jóváhagyását követő szolgáltatások számolhatók el.
-
Hogyan törölhető a felületen rögzített kérelem?
Törlésre nincs mód a felületen, de a kérelem az illetékes járási hivatalnál a határozat jogerőre emelkedéséig bármikor visszavonható.
-
Szükséges-e a C001 jogcímre irányuló kifizetési kérelemhez gyógyszerlistát mellékelni, ha nem történt gyógykezelés?
Nem, de amennyiben nem történt állatgyógyászati készítmény felhasználás, úgy annak tényét a C001 technikai kód szerinti gyógykezelésre vonatkozó támogatás igénylése során a benyújtott nyilatkozat vonatkozó táblázatában fel kell tüntetni.