null Visszavonta az Európai Bizottság a klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok engedélyét

Visszavonta az Európai Bizottság a klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok engedélyét

2020. február 13, csütörtök

Az Európai Bizottság a növényvédő szer hatóanyagok felülvizsgálati programja során a klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok megújításának elutasításáról döntött. Ennek értelmében 2020. február 16-ig az Európai Unió minden tagállamában visszavonják a legnagyobb mennyiségben felhasznált rovarölő szer hatóanyag, a klórpirifosz, valamint a klórpirifosz-metil összes készítményét. A bizottság a forgalmazásra és felhasználásra adható türelmi idő lejáratát 2020. április 16. napjában állapította meg.

Az első klórpirifosz hatóanyagú növényvédő szert 1965-ben hozták forgalomba az Egyesült Államokban. Napjainkban a klórpirifosz a világon a legnagyobb mennyiségben felhasznált szerves foszforsav-észter hatóanyag: 50 féle növénykultúrában, több mint 140 kártevőfaj ellen engedélyezett a felhasználása, s mintegy 88 országban használják (Keszthelyi 2019).

Magyarországon is a klórpirifosz a legszélesebb körben alkalmazott szerves foszforsav-észter, mely számos kultúrában alkalmazható állománypermetezésre, illetve talajfertőtlenítő szerként. Ezen túlmenően az őszi kalászos gabona (őszi búza, őszi árpa, tritikále, rozs), őszi káposztarepce, mustár, olajretek, cukorrépa állománykezelésére, valamint takarmány-, csemege- és vetőmag-kukorica, cukorrépa, napraforgó, meggy, cseresznye, dohány kultúrákban talajkezelésre is felhasználható. Kontakt-, illetve gőzt fejlesztő hatóanyagként megbízható védelmet nyújt a talajlakó és a rejtett életmódú kártevők ellen.

Az EFSA 2019-ben nyilatkozatban erősítette meg, hogy a klórpirifosz emberi egészségre gyakorolt hatásai között vannak aggodalomra okot adó, kritikus területek, azaz nem zárható ki, hogy a klórpirifosz genotoxikus potenciállal rendelkezik. Egyes vizsgálatok során pedig neurotoxicitási (DNT) hatásokat figyeltek meg, valamint megállapították, hogy a szer hozzájárulhat a gyermeki idegrendszer rendellenes fejlődéséhez. Mindezek figyelembevételével az EFSA kezdeményezte a klórpirifosz besorolását az 1B. kategóriába tartozó, reprodukciót károsító anyagként.

Az Európai Bizottság ezek után javaslatot tett a klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok visszavonására, amelyet a tagállamok elfogadtak.

Klórpirifosz hatóanyagot tartalmazó készítmények visszavonása1

  1. Az engedélyező hatóság a klórpirifosz hatóanyagot tartalmazó készítmények forgalomba hozatali és felhasználási engedélyét 2020. február 16-i hatállyal visszavonja. E határidő után a fent nevezett készítmények nem hozhatóak be Magyarországra forgalomba hozatal céljából.
  2. Az engedélyező hatóság a legkésőbb 2020. február 16-ig hazánkba érkezett szerekre, valamint az értékesítési láncban meglévő készletek forgalmazására, felhasználására az alábbiak szerint türelmi időt biztosít: a klórpirifosz hatóanyagot tartalmazó készítmények egységesen 2020. április 16-ig forgalmazhatók és használhatók fel.

Az érintett készítmények:

  • Alapengedélyek: Cyren, Dursban 480 EC, Kentaur 5 G, Nurelle-D 50/500 EC, Pyrinex 25 CS, Pyrinex 48 EC, Pyrinex Supreme, Pyristar
  • Származtatott engedélyek: Alligator, Pyclorex Neo, Pyrifosz 25 CS

Klórpirifosz-metil hatóanyagot tartalmazó készítmények visszavonása2

  1. Az engedélyező hatóság a klórpirifosz-metil hatóanyagot tartalmazó készítmények forgalomba hozatali és felhasználási engedélyét 2020. február 16-i hatállyal visszavonja. E határidő után a fent nevezett készítmények nem hozhatóak be Magyarországra forgalomba hozatal céljából.
  2. Az engedélyező hatóság a legkésőbb 2020. február 16-ig hazánkba érkezett szerekre, valamint az értékesítési láncban meglévő készletek forgalmazására, felhasználására az alábbiak szerint türelmi időt biztosít: a klórpirifosz-metil hatóanyagot tartalmazó készítmények egységesen 2020. április 16-ig forgalmazhatók és használhatók fel.

Az érintett készítmények:

  • Alapengedélyek: Daskor, Reldan 22 EC
  • Származtatott engedélyek: Emperor, Megatox 22 EC, Nurelle M, Pyrinex M 22, Roksa

 

Kapcsolódó jogszabályok:

1 2020/18 (EU) végrehajtási rendelet

2 2020/17 (EU) végrehajtási rendelet


Friss hírek

2024. szeptember 14, szombat

Újabb területeken szűnik meg a tűzgyújtási tilalom

Budapesten és további nyolc vármegyében oldja fel szeptember 15-től a tűzgyújtási tilalmat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

Tovább >

2024. szeptember 13, péntek

Új ügyvezető igazgatót keres az EFSA

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság és az EU Official Journal honlapján is megjelent az EFSA új ügyvezető igazgatójának felvételére vonatkozó pályázati felhívás.

Tovább >