null Változtak az RSZKF vírus miatt elrendelt hazai intézkedések

Változtak az RSZKF vírus miatt elrendelt hazai intézkedések

2025. április 13, vasárnap

A fertőzött telepek felszámolása után is rendkívül fontos a ragadós száj- és körömfájás vírus elleni védekezés. Ezért több szigorításról, vagy annak fenntartásáról is döntött a hatóság a már felszámolt telepek körüli védő- és megfigyelési körzetekben, valamint további korlátozás alá eső területeken: a fogékony állatok továbbra is csak zártan tarthatók, tilos a legeltetés és a telepeken kívüli külső szolgáltatók által végzett állatgondozási tevékenység (pl. nyírás. körmölés), az állatok csak laborvizsgálat után szállíthatóak vágóhídra, és a kilőtt vadak is csak negatív laboreredménnyel feldolgozhatóak.

A hatóság meghosszabbította a védő- és megfigyelési körzetben az RSZKF-re fogékony állatok zártan tartását is. Az érintett fajtákat április 18-ig zártan kell tartani, azok sem legelőre, sem karámba, sem kifutóba nem engedhetők ki. Az állatokat etetni és itatni is zárt körülmények között kell.
 
Az ún. további korlátozás alatt álló területeken is több előírás változott. Ezek az intézkedések Győr-Moson-Sopron vármegyének a védő- és megfigyelési körzeten kívül eső részére, valamint Komárom-Esztergom vármegye Esztergomi, Komáromi és Tatai járásaira vonatkoznak. E területeken a hatóság döntése alapján visszavonásig érvényben marad a legeltetési tilalom. Fontos változás továbbá, hogy április 28-ig tilos a fogékony állatoknál külső szolgáltatót igénybe venni nyírásra, körmölésre, valamint (a napi rendszerességgel végzett munkafolyamatokon kívüli) egyéb tevékenységek végzésére. Ez alól kivételt egyedül az jelenthet, ha a tevékenység elhalasztása veszélyeztetné az állat életét.
 
Szintén az ún. további korlátozás alatt álló területeket érinti, hogy megváltozott az élő állatok kiszállításnak feltétele: április 10-től az állattartó telepen kell levenni a vért 48 órával a szállítás előtt és csak a kedvező vizsgálati eredmény kézhez vétele után indíthatják el a szállítmányt a kijelölt vágóhídra. Emellett április 10-től kijelölt vadfeldolgozó létesítménybe is kizárólag negatív laboreredménnyel lehet beszállítani a lőtt vadat.

A vadmonitoring vizsgálatok kedvező eredményei alapján április 7-től csak az RSZKF-re fogékony állatfajok vadászata tilos a betegség miatt elrendelt védő- és megfigyelési körzetekben. Az érintett területen az őz, a gím- és dámszarvas, valamint a vaddisznók esetében elrendelt diagnosztikai kilövés továbbra is folytatódik. A vadászati tilalom enyhítésének fenntartása a vadmonitoring vizsgálatok eredményeinek alakulásától függ.

Az aktuális elrendelt intézkedések nyomon követhetőek a Nébih portálon: https://portal.nebih.gov.hu/-/ragados-szaj-es-koromfajas-jarvany-kapcsan-elrendelt-hazai-intezkedesek


Friss hírek

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >

2025. április 17, csütörtök

Újra megjelent a madárinfluenza Hajdú-Bihar vármegyében

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Hajdú-Bihar vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az érintett állomány felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van. A Nébih felhívja a figyelmet, hogy a madárinfluenzával jelenleg nem érintett területeken is megjelenhet vagy újra megjelenhet a betegség, ezért fokozottan figyeljenek állományukra.

Tovább >