null Uniós forrásból fejlesztette élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszerét a NÉBIH

Uniós forrásból fejlesztette élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszerét a NÉBIH

2014. november 10, hétfő

Sikeresen befejeződött a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) EKOP-2.A.2-2012-2012-0005” azonosító számú fejlesztési projektje, melynek célja az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszer kiépítése, az élelmiszer- és takarmányipari vállalkozókkal kapcsolatos eljárások heterogenitásának felszámolása, azok elektronizáltságának javítása volt.

Az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszer (FELIR) kifejlesztésével megvalósult az aktív élelmiszerlánc szereplők azonosítása, a rájuk vonatkozó adatok egységes kezelése, valamint a felügyeleti díj beszedésének támogatása és egy átfogó ellenőrzési rendszer kiépítése. A korábbi nyilvántartásba vételi folyamatok nem voltak egységesek, ezért az ügyfelek nehezebben juthattak információkhoz, emellett a hatóság ellenőrzési és mintavételi tevékenységét is bonyolultabb volt összehangolni.

A projekt elsődlegesen az élelmiszerlánc-felügyeleti nyilvántartási, díjbevallási és ellenőrzési rendszerek kialakításra irányult, melyek segítségével a vállalkozók elektronikusan is intézhetik ügyeiket és hozzáférnek a hivatal által nyilvántartott releváns adataikhoz.

A kidolgozásnál a hivatal munkatársai figyelembe vették a növekvő felhasználói igényeket és a költséghatékonyságot is. A javuló hatósági felügyeletnek köszönhetően a feketegazdaság felszámolásáért végzett munka is hatékonyabbá válik.


Rendszerszervezési és Felügyeleti Igazgatóság

 

Letölthető anyag
Jogszabályi keretek összefoglalása


Friss hírek

2023. március 28, kedd

Ismét együttműködik a Nébih és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség

Ötödször is kiérdemelte a Nébih ÉLI Radioanalitikai Referencia Laboratóriuma az Együttműködő Központ kijelölést a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségtől (NAÜ). A 2026-ig szóló együttműködés célja a radioanalitikai mérési eredmények megbízhatóságának és összehasonlíthatóságának növelése, továbbá a méréstechnikák fejlesztése, a szakemberek képzése és tanfolyamok szervezése.

Tovább >

2023. március 28, kedd

Közös gondolkodás, azaz élelmiszerpazarlás európai szemmel

Az élelmiszerpazarlás csökkentésével kapcsolatos javaslatcsomagot állított össze az EU uniós állampolgárok bevonásával. A 23 pontos program megalkotásában két magyar állampolgár vett részt. Az élelmiszerpazarlás terén eddig elvégzett tagállami munka egyértelmű elismerése, hogy a Nébih Maradék nélkül programjának vezetőjét is felkérték, szakértőként vegyen részt a panel munkáját segítő öttagú Tudományos Bizottságban.

Tovább >