null Újraértékelte a 3-MCPD nevű élelmiszerszennyezőt az EFSA

Újraértékelte a 3-MCPD nevű élelmiszerszennyezőt az EFSA

2018. február 27, kedd

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) szakemberei frissített tudományos módszertannal értékelték újra a 3-MCPD nevű élelmiszerszennyező vesére és férfi szaporodási rendszerre gyakorolt lehetséges hosszú távú hatásait. Az EFSA szakvéleményére alapozva az Európai Bizottság új jogszabályon is dolgozik, hogy megszabja a glicidil-zsírsav-észterek maximális megengedett szintjét különféle élelmiszerekben.

A 3-MCPD és az észterei melléktermékként keletkeznek az élelmiszerekben, különösen olajfinomítási eljárások során. Az EFSA azután döntött a szennyezőanyag újraértékelésről, hogy a JECFA (a FAO és a WHO érintett testülete) az európai hatóságétól eltérő elviselhető napi beviteli értékeket állapított meg a 3-MCPD-re.

Az EFSA szakvéleményére alapozva az Európai Bizottság egy olyan új jogszabályon is dolgozik, amely megszabja majd a glicidil-zsírsav-észterek maximális megengedett szintjét különféle élelmiszerekben (pl. forgalomba hozott növényi olajokban és zsírokban, és az azokat felhasználó késztermékekben).

További részletek alábbi cikkünkben olvashatóak.

Friss hírek

2024. május 17, péntek

Május 18-tól Bács-Kiskun vármegyében is véget ér a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadéknak és a jelenleg is zajló esőzésnek köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyetértésben, 2024. május 18-tól visszavonja a tűzgyújtási tilalmat Bács-Kiskun vármegyében. A hatósági döntés eredményeképpen egyetlen vármegyében sem lesz érvényben tűzgyújtási tilalom az országban.

Tovább >

2024. május 16, csütörtök

Új űrlappal válik egyszerűbbé a szőlőiskolai üzemeltetők ügyintézése

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a szőlőiskolát üzemeltetők figyelmét a hivatal honlapján elérhető új nyomtatványra. A Nébih a ‒ többpéldányos, papíralapú űrlap helyett használható ‒ elektronikus nyilvántartási lapot a termelők terheinek csökkentése érdekében hozta létre. A szőlőiskolában felhasznált szaporítóanyagokról szóló nyomtatványt az őstermelők postai úton is, a cégek és az egyéni vállalkozók pedig elektronikusan küldhetik be. A leltár és címkerendelés adatait július 31-ig, a szaporítási jelentés adatait viszont már május 20-ig várja a hivatal.

Tovább >