null Újra Budapesten rendezték a CEUREG Fórumot

Újra Budapesten rendezték a CEUREG Fórumot

2013. október 31, csütörtök

Az élelmiszerlánc-biztonság egyik fontos eleme a növényvédőszer- és termésnövelő anyag engedélyezés, valamint ellenőrzés. A közép- és kelet-európai országok növényvédőszer-engedélyezési hatóságai tizenhetedik alkalommal jöttek össze tapasztalatcserére e témákban, öt év után újra Budapesten. A NÉBIH és a VM által közösen szervezett konferencia résztvevőit Dr. Kardeván Endre államtitkár köszöntötte. A találkozó ’Az élelmiszerlánc-biztonság jövője’ című konferenciával egyidőben és azonos helyszínen került megrendezésre.

 

A közép- és kelet-európai országok növényvédőszer-engedélyezéssel foglalkozó, vezető szakértőinek fórumát Budapesten tartották 2013. október 14-15-én. A kétnapos értekezleten 18 résztvevő ország, az Európai Bizottság és az ECPA (Növényvédőszer-gyártók Európai Egyesülete) magas szinten képviseltette magát. Soha ilyen nagyszámú résztvevő nem volt még az 1994 óta rendszeresen megtartott értekezleten, a hatósági és gyártói oldalról érkező résztvevők száma meghaladta a százat. A hatósági delegációt küldő 16 ország a következő volt: Ausztria, Belorusszia, Bulgária, Cseh Köztársaság, Franciaország, Grúzia, Hollandia, Horvátország, Lengyelország, Litvánia, Magyarország, Moldávia, Oroszország, Szerbia, Szlovákia és Ukrajna. Öt témakörben összesen 33 előadás hangzott el és került megvitatásra.

A CEUREG Fórum a közép- és kelet-európai országok növényvédőszer engedélyezéssel foglalkozó szakértőinek évenkénti találkozója, amely 1994-ben magyar kezdeményezésre alakult, és 2008-ig mindig Budapesten rendezték, együttműködésben a cseh és lengyel kollégákkal. 2009-től közös elhatározással rotációs alapú lett a rendezés, így Poznan, Brno, Pozsony és Bécs után került vissza a fórum ismét Magyarországra.

A Fórumot Dr. Kardeván Endre államtitkár köszöntője után Szalkai Gábor VM főosztályvezető-helyettes nyitotta meg, és Jordán László, a NÉBIH elnökhelyettese, a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság vezetője is beszédet mondott.

A Fórumon a résztvevők tárgyaltak az EU új növényvédőszer-engedélyezési rendszeréről, a növényvédő szernek nem minősülő anyagok engedélyezéséről, a méhpusztulások kezeléséről, a növényvédőszer-hamisításról és az illegális növényvédőszer-kereskedelemről.

A megnyitó előadás – a korábbi években bevált gyakorlat szerint – az Európai Bizottság vezető szakértőjétől, az új engedélyezési rendszer egyik megalkotójától hangzott el, amiben Wolfgang Reinert kifejtette a Bizottság hivatalos álláspontját a rendelet végrehajtásával kapcsolatban, és röviden vázolta azokat a feladatokat, amelyek a közeljövőben várnak tagállamokra. Az osztrák szakértő részletesen ismertette e feladatok legnehezebbikét, az új típusú újraengedélyezési rendszer bevezetését, ami rendkívüli nehézségeket fog okozni a rövid határidők miatt. Az ECPA képviselői hangsúlyozták az új engedélyezési rendszer komoly következményeit a várható szerkivonásokat és az általuk túl szigorúnak tartott méhbiztonsági kritériumokat illetően. Ezt követően az EU tagországok közül Ausztria, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia számolt be országuk tevékenysége során a rendelet végrehajtása terén jelentkező problémákról, azok helyi kezelésének eredményeiről, valamint a jövőben végrehajtásra váró elképzelésekről.

Újdonságként került terítékre a termésnövelő, és más, növényvédő szernek nem minősülő anyagok engedélyezési rendszere az egyes országokban, valamint az EU harmonizálási törekvései, melynek keretében a termésnövelő anyagokra az EK műtrágyákhoz hasonló eljárást dolgoznak ki.  A magyar szakértők ismertették a hazai engedélyezés rendszerét, ami e termékek körében Európában a legalaposabb és legkiegyensúlyozottabb. Szlovákia ismertette a témában végzett felmérés eredményét a CEUREG országok engedélyezési rendszeréről.

A peszticidek fenntartható használatáról szóló irányelvhez kapcsolódó problémák megvitatása során először az Európai Bizottság szakértője ismertette a Bizottság véleményét a harmonizálással és az egyes tagországokban elfogadott nemzeti cselekvési tervekkel kapcsolatosan.  Szlovákia felmérést végzett a CEUREG országok méhpusztulási eljárásaival kapcsolatban, amit részletes ismertető követett a magyarországi méhpusztulások kezeléséről.

A növényvédőszer-hamisítások és illegális kereskedelem elleni küzdelem témakörében
a holland szakértő tekintette át a nemzetközi viszonylatban is jelentőssé vált problémákat és azok megoldására tett erőfeszítéseket. Az ECPA előadásában konkrét javaslatokat tett a növényvédőszer-hamisítások és az illegális kereskedelem ellen. Cseh, francia, lengyel, litván, magyar, osztrák és szerb előadók ugyancsak tájékoztattak országuk növényvédőszer-ellenőrzéséről, kitérve a helyi problémákra és azok megoldására.

Végezetül a fórumon ismertetésre került a nem EU tagállamok engedélyezési gyakorlata is. Áttekintő jellegű előadások hangzottak el a grúz, orosz, szerb és ukrán növényvédőszer-engedélyezésről. Kiemelendő az orosz növényvédőszer-engedélyezési előírások OECD harmonizációjáról, valamint a belorusz kiskultúrák védelmére szolgáló növényvédő szerek engedélyezéséről szóló előadás.

Az értekezlet levezető társelnökei Josef Švaříček (CZ, SRS), Bronislava Škarbová
(SK, MARD) és Tőkés Gábor (NÉBIH) voltak. Josef Švaříček a CEUREG szervező titkáraként Szalkai Gáborral közösen részt vett a két konferencia közös sajtótájékoztatóján.

A NÉBIH részéről előadást tartottak a fenti témakörökben Tőkés Gábor, Olasz Zsuzsa,
Rónai PR és Pánczél Milán.

A konferencia valamennyi előadása megtalálható a CEUREG Fórum honlapján.


NÉBIH NTAI


Friss hírek

2024. május 17, péntek

Május 18-tól Bács-Kiskun vármegyében is véget ér a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadéknak és a jelenleg is zajló esőzésnek köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyetértésben, 2024. május 18-tól visszavonja a tűzgyújtási tilalmat Bács-Kiskun vármegyében. A hatósági döntés eredményeképpen egyetlen vármegyében sem lesz érvényben tűzgyújtási tilalom az országban.

Tovább >

2024. május 16, csütörtök

Új űrlappal válik egyszerűbbé a szőlőiskolai üzemeltetők ügyintézése

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a szőlőiskolát üzemeltetők figyelmét a hivatal honlapján elérhető új nyomtatványra. A Nébih a ‒ többpéldányos, papíralapú űrlap helyett használható ‒ elektronikus nyilvántartási lapot a termelők terheinek csökkentése érdekében hozta létre. A szőlőiskolában felhasznált szaporítóanyagokról szóló nyomtatványt az őstermelők postai úton is, a cégek és az egyéni vállalkozók pedig elektronikusan küldhetik be. A leltár és címkerendelés adatait július 31-ig, a szaporítási jelentés adatait viszont már május 20-ig várja a hivatal.

Tovább >