null Újabb segédletek az állatgyógyászati készítmények szakszerű alkalmazásához

Újabb segédletek az állatgyógyászati készítmények szakszerű alkalmazásához

2022. február 25, péntek

Az antibiotikum-felhasználás csökkentési terv összeállítását segítő alapútmutatót, valamint több vénymintát is közzétett weboldalán a Nébih. A dokumentumok hatékony segítséget nyújtanak mind a szolgáltató állatorvosok, mind közvetve az állattartók számára, hogy sikeresen megfeleljenek az állatgyógyászati készítményekkel kapcsolatban a közelmúltban életbe lépett új előírásoknak. A csökkentési terv útmutatójának bővítéséhez a praktizáló állatorvosok véleményét, javaslatait is várja a Nébih.

2022. január 28-ától él az az új előírás, mely szerint a nagylétszámú állattartó telepek esetében antibiotikum-felhasználás csökkentési tervet kell készíteni, továbbá a dokumentum felülvizsgálatát, aktualizálását be kell építeni az éves önellenőrzés folyamatába. A terv elkészítésére fél év áll a telepek rendelkezésére. Az összeállítás a szolgáltató állatorvosok feladata, ugyanakkor a terv megléte és eredményes végrehajtása az állattartók felelőssége és kiemelt gazdasági érdeke is. Az antibiotikum-felhasználás mérséklése ugyanis amellett, hogy nemzeti, egyúttal Európai Uniós szintű stratégiai cél is, melynek – adatokkal alátámasztható – megvalósulása a jövőben az uniós pályázati források elérhetőségére is hatással lesz.

A Nébih https://portal.nebih.gov.hu/allatgyogyaszati-termekek oldalán közzétett alapvető információkat összefoglaló útmutatója segítséget nyújt a telepi gyógykezelések és egyéb betegségmegelőzési gyakorlatok átgondolásához, a felelős és fenntartható antibiotikum-használat kialakításához. A segédletben az érdeklődök megtalálhatják egy antibiotikum-felhasználás csökkentési terv vázlatát. Emellett olyan fontos szakmai alapelvekről is olvashatnak, mint a felhasználás korlátozásának lehetőségei, a gyógyszeres takarmányok használata, vagy a humánegészségügyi vonatkozások figyelembevétele. A Nébih a jövőben – a szakmai szövetségek bevonásával – az útmutató további bővítését tervezi, emellett a szokott szakmai fórumokon várja a szolgáltató állatorvosok gyakorlati tapasztalatokból eredő javaslatait, véleményét is.

Szintén több ponton módosult az állatorvosi vények kötelező adattartalma. A Nébih szakemberei elkészítették az új előírások szerinti vénymintákat, melyek egy tematikus útmutatóval együtt megtalálhatók a  https://portal.nebih.gov.hu/allatgyogyaszati-termekek oldalon. A segédlet részletesen kitér „Az állatorvos kezéhez” signatura alkalmazásának esetére is.

Kapcsolódó jogszabályok:
* 128/2009. (X. 6.) FVM rendelet az állatgyógyászati termékekről
* AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2019/6 RENDELETE (2018. december 11.) az állatgyógyászati készítményekről és a 2001/82/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről

Friss hírek

2024. május 16, csütörtök

Új űrlappal válik egyszerűbbé a szőlőiskolai üzemeltetők ügyintézése

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a szőlőiskolát üzemeltetők figyelmét a hivatal honlapján elérhető új nyomtatványra. A Nébih a ‒ többpéldányos, papíralapú űrlap helyett használható ‒ elektronikus nyilvántartási lapot a termelők terheinek csökkentése érdekében hozta létre. A szőlőiskolában felhasznált szaporítóanyagokról szóló nyomtatványt az őstermelők postai úton is, a cégek és az egyéni vállalkozók pedig elektronikusan küldhetik be. A leltár és címkerendelés adatait július 31-ig, a szaporítási jelentés adatait viszont már május 20-ig várja a hivatal.

Tovább >

2024. május 15, szerda

Növényvédelmi gépek és permetező drónok kötelező típusminősítése

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatja a növényvédelmi gépeket – ide értve a permetező drónokat – gyártó és/vagy forgalmazó vállalatokat, hogy a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV. 23.) FVM rendeletet alapján kötelező a rendelet hatálya alá tartozó növényvédelmi gépek típusminősítése. A minősítési eljárást a gyártó és/vagy forgalmazó köteles kezdeményezni, annak érdekében, hogy Magyarországon kizárólag cseppképzési és szórástechnikai szempontból megfelelő növényvédelmi gépeket vehessenek használatba a termelők.

Tovább >