null Tilos és milliós bírság járhat a genetikailag módosított díszhalak értékesítéséért

Tilos és milliós bírság járhat a genetikailag módosított díszhalak értékesítéséért

2023. március 9, csütörtök

Országszerte több kisállat-kereskedésben is genetikailag módosított (GMO) díszhalak értékesítését igazolta a Nébih. Az érintett vállalkozásokkal szemben eljárás indult, összességében milliós nagyságrendű bírságra számíthatnak. A hatóság kiemelten felhívja a kereskedők figyelmét, hogy a génmódosított állatok forgalomba hozatala az Európai Unióban szigorúan tilos.

Az állatjóléti előírások betartását vizsgálták az elmúlt hónapokban a hazai kisállat-kereskedésekben a Nébih ellenőrei. Az üzletek egy részében azonban szokatlanul élénk színű, UV fény alatt „világító” „színes tetra” és „kiwi szumátrai díszmárna”* halakra figyeltek fel a szakemberek. Próbavásárlást tartottak, majd a halaknál a Nébih laboratóriuma igazolta, hogy valóban genetikailag módosított egyedekről van szó.

A kedvezőtlen tapasztalat miatt a Nébih összehangolt célellenőrzést tartott februárban az előzetes adatgyűjtés szerint érintett Fejér- és Hajdú-Bihar vármegyei, valamint fővárosi díszhal árusító kereskedésekben. A genetikai vizsgálatok minden esetben igazolták: a halak rendkívüli színét az okozza, hogy a genetikai állományuk egy másik élőlény, jellemzően tengeri medúza vagy korall génjeit is tartalmazza.

Fotó: Genetikailag módosított „színes tetrák” UV fény alatt a Nébih laboratóriumában


Az Európai Unió a génmódosított állatok forgalomba hozatalát nem engedélyezi, így a vonatkozó irányelv1 alapján a szóban forgó állatok értékesítése jogellenes. 300 ezer forinttól 10 millió forintig terjedő bírsággal2 sújtható a géntechnológiával módosított díszhal

  • behozatala,
  • forgalomba hozatala,
  • az ország területéről való kivitele,
  • szállítása.

A Nébih az érintett vállalkozásokkal szemben eljárást indított, melyek lezárásakor milliós nagyságrendű bírság várható. A hatóság kiemelten felhívja a kisállat-kereskedők figyelmét, hogy a génmódosított állatok forgalomba hozatala az Európai Unióban tilos. A jogellenes gyakorlatot a jövőben is kiemelten ellenőrizni fogják a szakemberek.

Kapcsolódó anyagok és jogszabályok:
"" című közlemény letölthető formában (docx)
1 2001/18/EK irányelv
2 148/2003. (IX. 22.) Kormányrendelet
Háttérinformáció:
*Az ún. „színes tetra”-ként forgalmazott, fekete tetrából (Gymnocorymbus ternetzi) és pl. „kiwi szumi” fantázianéven szumátrai díszmárnából (Puntius tetrazona) idegen gén hozzáadásával előállított halak a törzsalak fajnál jóval színesebb, dekoratívabb változatok. Ismertek még a zebradánió (Danio rerio), sziámi harcoshal (Betta splendens), vitorláshal (Pterophyllum scalare) és Stendhal-hal (Epalzeorhynchos bicolor vagy Labeo bicolor) GM változatai is.

Az ellenőrzés közben feltárt hibákat, hiányosságokat bemutató videó a cikkben leírtak vizuális bemutatására szolgál, többletinformációt nem tartalmaz.


Az ellenőrzéseken, valamint a Nébih laboratóriumában készült fényképek


Friss hírek

2024. szeptember 10, kedd

Két vármegyében megszűnik, a további 17 vármegyében és a fővárosban fennmarad a tűzgyújtási tilalom

Korábban az egész országot érintő kánikula miatt a hatóságok Magyarország teljes területén tűzgyújtási tilalmat rendeltek el. Azonban 2024. szeptember 11-től Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyékben visszavonják a tűzgyújtási tilalmat. A többi vármegyében és Budapesten továbbra is tűzveszélyes időszak van érvényben.

Tovább >

2024. szeptember 10, kedd

Újabb termékekkel bővítette népszerű lejárati útmutatóját a Nébih

További termékkategóriákkal bővült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának méltán népszerű lejárati útmutatója. A hiánypótló gyűjtemény a lakosság, a kereskedelmi szektor és a karitatív szervezetek számára ad hasznos iránymutatást a minőségmegőrzési idejű termékek lejárat utáni fogyaszthatóságáról. A frissített dokumentum többek között a tojással, a margarinnal, a kolbásszal és a kávéitallal egészült ki/gazdagodott.

Tovább >