null Szúnyogmentes időszakban kedvezőbb a kérődző állatok kiszállítása

Szúnyogmentes időszakban kedvezőbb a kérődző állatok kiszállítása

2020. december 8, kedd

A Nébih Magyarország teljes területére 2020. december 2-ában határozta meg a kéknyelv-betegség tekintetében kórokozóátvivő-mentes időszak (szúnyogmentes periódus) kezdetét rovartani és időjárás adatok alapján. A kéknyelv betegségre fogékony, továbbtartásra szánt kérődző (szarvasmarha, juh, kecske) állatok szállítása a szezonálisan szúnyogmentes időszakban kedvezőbb kiszállítási szabályok mellett folytatódhat.

Magyarországon 2015. november 23-a óta nem volt kéknyelv-betegség kitörés. Az Európai Unió (EU) által is elfogadott kéknyelv-betegségtől való mentességre vonatkozó hivatalos dokumentációt a Nébih a szúnyogmentes periódus kezdetének bejelentésével párhuzamosan az EU Bizottságnak benyújtotta. Ennek elfogadása a jövő évben várható. Az ehhez szükséges feltételeket az elmúlt években hazánk teljesítette a megyei kormányhivatalok, a járási hivatalok, valamint a közreműködő szolgáltató állatorvosok és a kijelölt állattartók közreműködésével.  A betegségmentes státusz megszerzése az érintett magyar vállalkozások számára egész évben könnyítést jelent majd, mert az állatok szállítása előtt ennek a betegségnek a kiszűréséhez szükséges vizsgálatokat, kezeléseket nem kell majd végezni.


Friss hírek

2024. október 11, péntek

Október közepétől fizetni kell a szarvasmarhák BSE vizsgálataiért

A Nébih tájékoztatja az érintetteket, hogy 2024. október 14-től az emberi fogyasztás céljából, rendes vágással levágott szarvasmarhák BSE vizsgálatai esetén kötelező lesz a 7.200 Ft + áfa összegű térítési díj fizetése. Magyarországon a BSE vizsgálatok elvégzése a 30 hónaposnál idősebb, Romániából, Bulgáriából vagy 3. országból származó szarvasmarhák esetében kötelező.

Tovább >

2024. október 10, csütörtök

Az EFSA 12, az uniós növényegészségügyre nagy kockázatot jelentő szúbogár fajt azonosított

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) a Padovai Egyetemmel (Olaszország) együttműködve 12 olyan szúbogár fajt azonosított, amelyek magas gazdasági vagy környezeti kockázatot jelentenek a növények egészségére az EU területén. Ezek a lomblevelű fákat megtámadó bogarak, melyek megfelelnek a potenciális uniós zárlati károsítóként történő besorolás kritériumainak, egyelőre nincsenek jelen vagy még nem terjedtek el az EU-ban.

Tovább >