null Próbavásárlás során bukott le az illegális állatgyógyszer árus

Próbavásárlás során bukott le az illegális állatgyógyszer árus

2022. február 8, kedd

Interneten állatgyógyászati terméket hirdető magánszemélynél tartottak próbavásárlást a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei január végén. Az akció során – a 185 ezer forint összértékű vásárlást követően – valamennyi, a kínálatban fellelhető állatgyógyászati készítménnyel kapcsolatban intézkedtek a Nébih ellenőrei. A hirdető, többek közt, sem a készítmények forgalmazásához szükséges engedélyekkel, sem az előírt végzettséggel nem rendelkezett, de a meghirdetett termékeknek sem volt magyarországi forgalomba hozatali engedélye.

Pest megyében egy magánszemély online hirdetésére reagálva végeztek próbavásárlást mintegy 185 ezer forint értékben a Nébih szakemberei. A hirdető Magyarországon nem engedélyezett állatgyógyászati készítményeket kínált eladásra. A Nébih szakemberei végül mind a „vásárolt”, mind a próbavásárlást követő hatósági ellenőrzés során talált termékeket hatósági zár alá vették. 

Fontos hangsúlyozni, hogy vényköteles állatgyógyászati készítményeket csak a jogszabályban előírtak szerint – engedély birtokában, megfelelő végzettséggel, naprakész nyilvántartások mellett – és kizárólag üzletben lehet forgalmazni. 

A próbavásárlás során átadott állatgyógyászati termékek magyarországi forgalomba hozatali engedéllyel nem rendelkeztek. Jelölésük sem felelt meg a hatályos jogszabályi előírásoknak, magyar nyelvű címkéjük és használati utasításuk nem volt, továbbá azok eredetét sem tudta hitelt érdemlően igazolni a hirdető. A próbavásárlást követő hatósági ellenőrzés során a szakemberek további jogsértő állatgyógyászati készítményeket is találtak.

A Nébih ellenőrei elrendelték az érintett terméktételek azonnali hatállyal történő forgalomból való kivonását, forgalomba hozatalának és felhasználásának tilalmát. Az ellenőrzés során fellelt valamennyi állatgyógyászati terméket hatósági zár alá vették, megsemmisítésük hatósági felügyelet mellett történik.

A Nébih az állatgyógyászati készítmények interneten történő hirdetéseit is figyelemmel kíséri és felhívja a figyelmet, hogy az illegális, illetve ismeretlen forrásból származó, valamint a megfelelő szakértelem hiányában alkalmazott készítmények komoly kockázatot jelentenek. Ilyen készítmények felhasználása károsíthatja az állatállomány egészségét, esetlegesen az élelmiszerláncba kerülve a fogyasztók egészségére is veszély jelenthet. A hatóság kéri az állattartókat, hogy amennyiben illegális forgalmazást észlelnek, jelezzék a Nébih Zöldszámán (06-80/263-244) vagy a zoldszam@nebih.gov.hu e-mail címen!

Az eljárás és a bírság megállapítása folyamatban van.
A vállalkozások adatai elérhetőek a jogsértés listán: https://portal.nebih.gov.hu/allatgyogyaszati-termek-jogsertesek 
 

Az ellenőrzés közben feltárt hibákat, hiányosságokat bemutató videó a cikkben leírtak vizuális bemutatására szolgál, többletinformációt nem tartalmaz.


Az ellenőrzés során készült fotók


Friss hírek

2023. március 30, csütörtök

Igazolták hazánkban a Ralstonia pseudosolanacearum növénykórokozó baktérium jelenlétét

Az Európában először 2015-ben azonosított, növényekre veszélyes kórokozó kapcsán Magyarországon jelenleg három vármegye: Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Zala érintett. A fertőzés eredetének tisztázása további vizsgálatokat igényel. A veszélyes zárlati károsító terjedése csak a növényegészségügyi intézkedések szigorú és következetes betartásával előzhető meg.

Tovább >

2023. március 30, csütörtök

Ralstonia pseudosolanacearum növénykórokozó baktérium azonosítása magyarországi felszíni eredetű öntözővíz mintákból

A már Magyarországon is azonosított, ezért a hazai növénytermesztésre is veszélyt jelentő, Ralstonia pseudosolanacearum zárlati károsító nyolc éve jelent meg Európában. 2015-ben hollandiai rózsatermesztéssel foglalkozó gazdaságokban ismeretlen eredetű tüneteket észleltek a termelők különböző rózsafajtákon (Armando, Sativa, és Red Naomi). A laboratórium megállapította, hogy a tüneteket a Ralstonia pseudosolanacearum baktérium okozta. Az azonosítást követően a holland hatóság minden érintett országnak - ahova kerülhetett ezekből a tételekből - jelezte a baktérium okozta fertőzést.

Tovább >