null Növényvédőszer-maradványok élelmiszerekben: Mi a helyzet az EU-ban?

Növényvédőszer-maradványok élelmiszerekben: Mi a helyzet az EU-ban?

2025. május 20, kedd

Továbbra is alacsony a növényvédőszer-maradványok emberi egészségre gyakorolt kockázata az Európai Élelemiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) legfrissebb, 2023-as évre vonatkozó jelentése alapján. Az eredmények azt mutatják, hogy a minták 99%-a megfelelt az uniós jogszabályoknak.

Az EFSA az unió, Norvégia és Izland területén a 12 leggyakrabban fogyasztott élelmiszerből véletlenszerűen vett, összesen több mint 13 ezer minta eredményeit elemezte. Az összehangolt uniós ellenőrzési program (MACP) háromévente mintát vesz ugyanazokból az árukból a tendenciák nyomon követése érdekében.

2023-ban ezek a következők voltak: sárgarépa, karfiol, kivi (zöld, piros és sárga), hagyma, narancs, körte, burgonya, szárított bab, barna rizs, rozs, szarvasmarhamáj és baromfizsír. A 2023-as eredmények szinte megegyeznek a 2020-ban vizsgált azonos élelmiszerekből vett minták eredményeivel (a minták 99,1%-a felelt meg a jogszabályoknak 2020-ban).

A 2023-ban elemzett minták:

  • 70%-a nem tartalmazott számszerűsíthető mennyiségben szermaradványt,
  • 28%-a tartalmazott jogszabályi határértéken belül szermaradványt,
  • 2%-a lépte túl a maximális növényvédőszer-maradék szintet, ebből a mérési bizonytalanság figyelembevételével végül 1% nem felelt meg az előírásoknak.

A nem megfelelt minták aránya legnagyobb mértékben a szárazbab és a barna rizs esetében nőtt. A nem megfelelt szárazbab minták közül az argentin és a madagaszkári minták aránya volt a legmagasabb, míg a barna rizs esetében a legmagasabb arányt az indiai és a pakisztáni minták mutatták.

Az EFSA növényvédőszer-maradékokról szóló éves jelentése tartalmazza a többéves nemzeti ellenőrzési program (MANCP) eredményeit is, amely a kockázat szintje alapján célzott mintavételből gyűjt adatokat.
Ezek a nemzeti ellenőrzési programok 132 793 mintát tartalmaztak, amelyek 98%-a megfelelt az uniós jogszabályoknak. A többéves nemzeti ellenőrzési terv megfelelési aránya 2021-ben 97,5%, 2022-ben pedig 97,8% volt.

Az EFSA az eredmények elemzésének részeként étrendi kockázatértékelést végzett. Az értékelés alapján a vizsgált élelmiszerekben található növényvédőszer-maradványok alacsony kockázatot jelentenek a fogyasztók egészségére nézve.
Részletes eredmények az EFSA honlapján közzétett interaktív eszköz segítségével érhetők el.
 


Friss hírek

2025. június 24, kedd

Szerdától már az egész országra kiterjed a tűzgyújtási tilalom

Az egész országot sújtó kánikula és tartós csapadékhiány miatt 2025. június 25-től hazánk teljes területén tűzgyújtási tilalom lép életbe. Ennek értelmében szerdától tilos tüzet gyújtani a magyarországi erdőkben, a vasút és közút menti fásításokban és a kijelölt tűzrakóhelyeken is. Továbbá a parlag- és gazégetés szintén nem engedélyezett a fokozottan tűzveszélyes időszakban.

Tovább >

2025. június 24, kedd

EK szinkronizációs hibákat javított az eGN-ben a Nébih

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei rendszeresen javításokat, fejlesztéseket végeznek az elektronikus Gazdálkodási Naplóban (eGN). A Nébih felé néhány, az Egységes Kérelem (EK) szinkronizációjával összefüggő problémát jeleztek a felhasználók, melyet két újabb frissítési csomagban egy héten belül javított is hivatal a rendszerben.

Tovább >