Nagy sikerrel zárult a KonyhaKontroll vetélkedő
Mintegy 200 iskolából több mint 1700 diák vett részt a Nébih Oktatási Programjának KonyhaKontroll vetélkedőjén. A háromhetes, online versenyen 7-12. évfolyamos diákok az élelmiszerbiztonság, az élelmiszerminőség, az élelmiszerpazarlás és a fenntarthatóság témaköreiben szerezhettek új ismereteket. A hivatal a két legaktívabb intézményt külön is díjazta: a legtöbb sikeres megoldás egy kaposvári és egy szegedi iskolából érkezett.
Az október 7-27. között zajlott országos vetélkedőn 1737 diák csaknem 55.000 feladatot oldott meg az Okos Doboz KonyhaKontroll aloldalán (https://www.okosdoboz.hu/hu-HU/Nebih). A téma és a feladványok összetettségét bizonyítja, hogy összesen 30.579 sikeres megoldás érkezett, azaz a feladatok 56%-át tudták 70% feletti eredménnyel megoldani a diákok.
A vetélkedő, az ismeretek bővítése mellett, értékes nyereményekért is zajlott. A résztvevő diákok között 6 db JBL hangszóró talált gazdára. A nyertesek az Okos Doboz oldalon regisztrált email címükön értesültek szerencséjükről.
A KonyhaKontroll vetélkedő népszerűségét jól mutatja, hogy országszerte 212 iskolából kapcsolódtak be tanulók a játékba. A verseny három hete alatt a Kaposvári SZC Barcsi Szakképző Iskola, valamint a Tabán Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola (Szeged) diákjai bizonyultak a legaktívabbnak. Ezzel a tanulók 200-200.000 Ft jutalmat nyertek iskolájuk számára. Kiemelkedően sok sikeres feladatmegoldás érkezett Budapest területéről, valamint Bács-Kiskun és Győr-Moson-Sopron vármegyékből is.
Habár a vetélkedő véget ért, a KonyhaKontroll oldal továbbra is várja az érdeklődőket! A gyerekek mellett a pedagógusoknak is érdemes felfedezniük a felületen elérhető animációs videókat és feladatokat. Azok ugyanis hatékonyan beilleszthetőek a különböző természettudományos tantárgyak témaköreibe, de akár tematikus hetek, osztályfőnöki órák, projektfeladatok vagy kreatív csoportmunkák alapjaként is kiválóan megállják a helyüket. Az animációs videók önmagukban is jól alkalmazhatóak a tanórák színesítésére, míg a hozzájuk tartozó feladatok segítik a tudás elmélyülését.
Bízunk benne, hogy minden résztvevő olyan gyakorlatias ismeretekkel gazdagodott, amelyek hozzájárulnak, hogy tudatos, az élelmiszerbiztonság és fenntarthatóság elveit szem előtt tartó fogyasztókká váljanak.