null Megújult együttműködési megállapodás a Fukushimai Egyetemmel

Megújult együttműködési megállapodás a Fukushimai Egyetemmel

2021. június 3, csütörtök

A japán Fukushimai Egyetem kezdeményezésére a Nébih-hel 2013-ban aláírt együttműködési megállapodást idén májusban megújította a két intézmény. A megállapodás célja tudományos információk, adatok, irodalmak megosztása, kutatók és hallgatók cserelátogatása, közös kutatási projektek indítása.

A Nébih radioanalitikai referencia laboratóriuma (RRL) révén több évtizedes szakmai kapcsolatot ápol a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel (NAÜ), és 2000 óta tagja a NAÜ ALMERA hálózatának (Analytical Laboratories for Measurement of Environmental Radioactivity). A hálózat tagjait a NAÜ tagállamai választják ki azok közül a laboratóriumok közül, amelyek folyamatosan jól szerepelnek a jártassági vizsgálatokon és veszélyhelyzet esetén időben tudnak megbízható mérési eredményeket küldeni. A hálózat egyik fő tevékenysége a laboratóriumok mérési módszereinek harmonizálása, felkészültségük folyamatos fejlesztése képzések, jártassági vizsgálatok szervezésével.
A Nébih ÉLI Radioanalitikai Referencia Laboratórium 2005 óta a NAÜ együttműködő központja (Collaborating Centre) a referenciaanyag-gyártás területén. Az együttműködés 4 évre szól, mely mindkét fél egyetértésével meghosszabbítható rendszerint még egy ciklusra. Az RRL kiemelkedő munkájának elismeréseként azonban folyamatban van az ötödik ciklusra történő kijelölés, ami a NAÜ történetében is egyedülálló. 
Ennek a közös szakmai munkának az eredményeként született meg a 2013-as együttműködési megállapodás a japán Fukushimai Egyetemmel, melyet idén májusban megújítottak. Az együttműködés során az RRL nemcsak a NAÜ-vel, hanem más referenciaanyag előállító szervezetekkel – elsősorban japán és dél-koreai laboratóriumokkal – is összeköttetésbe kerül. 
 


Friss hírek

2026. június 8, hétfő

Már mobilalkalmazáson is rögzíthetik a szakértők az amerikai szőlőkabóca észleléseket

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) országos Károsító-monitoring rendszere új funkcióval bővült. Mostantól a szőlő aranyszínű sárgaság (FD) betegség terjesztésért felelős amerikai szőlőkabóca előfordulási adatai és fejlődési alakjai már Android alapú mobilalkalmazáson keresztül is bejelenthetőek. A fejlesztés révén a szakemberek a terepi észleléseket közvetlenül, azonnal rögzíthetik a rendszerben.

Tovább >

2026. június 7, vasárnap

„Biztonságos élelmiszert mindenkinek” Élelmiszerbiztonsági Világnap 2026

Rosszul tárolt ebéd, nem megfelelően átsült hús vagy egy elmulasztott kézmosás – ennyi is elég lehet ahhoz, hogy az élelmiszer ne táplálékot, hanem veszélyt jelentsen. Erre hívja fel a figyelmet a 2026-os Élelmiszerbiztonsági Világnap. „Kockázatoktól a megoldásig – biztonságos élelmiszert mindenkinek!” a június 7-ei világnap idei mottója, melyhez kapcsolódva a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is a megelőzés jelentőségét emeli ki szemléletformáló kampányában.

Tovább >