Megújult együttműködési megállapodás a Fukushimai Egyetemmel
A japán Fukushimai Egyetem kezdeményezésére a Nébih-hel 2013-ban aláírt együttműködési megállapodást idén májusban megújította a két intézmény. A megállapodás célja tudományos információk, adatok, irodalmak megosztása, kutatók és hallgatók cserelátogatása, közös kutatási projektek indítása.
A Nébih radioanalitikai referencia laboratóriuma (RRL) révén több évtizedes szakmai kapcsolatot ápol a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel (NAÜ), és 2000 óta tagja a NAÜ ALMERA hálózatának (Analytical Laboratories for Measurement of Environmental Radioactivity). A hálózat tagjait a NAÜ tagállamai választják ki azok közül a laboratóriumok közül, amelyek folyamatosan jól szerepelnek a jártassági vizsgálatokon és veszélyhelyzet esetén időben tudnak megbízható mérési eredményeket küldeni. A hálózat egyik fő tevékenysége a laboratóriumok mérési módszereinek harmonizálása, felkészültségük folyamatos fejlesztése képzések, jártassági vizsgálatok szervezésével.
A Nébih ÉLI Radioanalitikai Referencia Laboratórium 2005 óta a NAÜ együttműködő központja (Collaborating Centre) a referenciaanyag-gyártás területén. Az együttműködés 4 évre szól, mely mindkét fél egyetértésével meghosszabbítható rendszerint még egy ciklusra. Az RRL kiemelkedő munkájának elismeréseként azonban folyamatban van az ötödik ciklusra történő kijelölés, ami a NAÜ történetében is egyedülálló.
Ennek a közös szakmai munkának az eredményeként született meg a 2013-as együttműködési megállapodás a japán Fukushimai Egyetemmel, melyet idén májusban megújítottak. Az együttműködés során az RRL nemcsak a NAÜ-vel, hanem más referenciaanyag előállító szervezetekkel – elsősorban japán és dél-koreai laboratóriumokkal – is összeköttetésbe kerül.