null Megjelent az EFSA madárinfluenzával kapcsolatos tudományos jelentése

Megjelent az EFSA madárinfluenzával kapcsolatos tudományos jelentése

2020. október 13, kedd

Az uniós országokat arra sarkallják, hogy fokozzák a felügyeleti és biológiai biztonsági intézkedéseket annak érdekében, hogy az idei esetleges új madárinfluenza járvánnyal szemben megfelelő módon tudjanak majd védekezni.

A figyelmeztetésre az elmúlt hónapokban a Nyugat-Oroszországban és Kazahsztánban a vadon élő és házi madarak között felbukkant magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) járvány megjelenését követően került sor. Ez a régió az Európába tartó vad vízimadarak őszi vándorlási útvonalaként ismert. A múltbéli tapasztalatok alapján Észak- és Kelet-Európa valószínűleg a legérzékenyebb terület az új járványokkal szemben. Amikor 2005 és 2016 nyarán a HPAI-t Oroszország ugyanezen régióiban észlelték, akkor a járvány Észak- és Kelet-Európát is elérte. Ha ez a jelenség idén is megismétlődik, akkor várhatóan ősszel vagy a téli hónapokban a HPAI Európa ugyanazon területeire fog megérkezni, de az is lehetséges, hogy a dél- és a nyugat-európai országok felé is tovább terjed majd a járvány. 

További információ: https://www.efsa.europa.eu/en/news/avian-influenza-eu-alert-new-outbreaks
 


Friss hírek

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >