Listeria workshop
Uniós kollégák tartottak továbbképzést a Nébih laboratóriumában. Benjamin Félix és Karine Captaine az általuk kifejlesztett molekuláris tipizáló módszert ismertette, amely nagy segítséget jelent a gyorsfagyasztott zöldségek hatósági ellenőrzésében.
2022. április 20–22. között az Európai Unió Listeria monocytogenes Referencia Laboratóriumának (EURL Lm) két munkatársa, Benjamin Félix és Karine Captaine tartott továbbképzést a Nébih ÉLI Mikrobiológiai Nemzeti Referencia Laboratóriumában az általuk kifejlesztett új molekuláris tipizáló módszerről: GenoListeria.
A real-time PCR alapú módszer a jellemző genetikai különbségek alapján lehetővé teszi a L. monocytogenes törzsek öt nagy szerocsoportjának (IIa, IIb, IIc, IVa, IVb) szubtipizálását 30 alcsoportra (ún. klonális komplexre). Az EURL vizsgálatai szerint a törzsek 90%-a besorolható módszer kidolgozása során kiválasztott 30 alcsoportba. A törzsek pontosabb azonosításának segítségével gyorsabban és költséghatékonyabban különíthetőek el a kis kockázatú és a potenciális epidemiológiai veszélyt jelentő klonális komplexek. Ez lehetővé teszi, hogy csak a legindokoltabb esetben végezzük el az eddig arany sztenderdnek elfogadott, de ugyanakkor még meglehetősen költséges és időigényes teljes genom szekvenálást.
A módszer alkalmazása különösen nagy segítséget jelent a gyorsfagyasztott zöldségek hatósági ellenőrzésében, ahol a közelmúltban kidolgozott hatósági útmutató szerint a Listeria vizsgálati eredmény epidemiológiai jelentőségének megítéléséhez szükséges a szubtípus ismerete.
A tréning alatt különböző évekből és terméktípusokból származó 83 L. monocytogenes törzs tipizálása történt meg, mely során az egyik legpatogénebb L. monocytogenes klonális komplexet (CC1) sikerült azonosítani egy közelmúltban lezajlott ételmérgezéses eset kapcsán, mint valószínűsített kóroki tényezőt.