null Külföldre vinné kedvencét? Ne felejtse el kikérni kisállata útlevelét!

Külföldre vinné kedvencét? Ne felejtse el kikérni kisállata útlevelét!

2022. augusztus 2, kedd

Sokan szeretnék házi kedvencüket magukkal vinni a külföldi nyaralásra. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a kisállat utaztatásra is léteznek egységes Európai Uniós szabályok, a különböző országok pedig speciális feltételeket is előírhatnak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a kutyák, macskák és görények külföldi utaztatásáról.

A kutyák, macskák és görények EU-s tagállamok közötti szállításának alapfeltétele, hogy az állatok rendelkezzenek mikrochippel és érvényes veszettség elleni védőoltással. Emellett a kisállat útlevél is kötelező. A feltételek teljesítéséhez a szolgáltató állatorvostól kérhetnek segítséget a kisállat tulajdonosok.

Fontos, hogy a veszettség elleni védőoltás akkor tekinthető érvényesnek, ha az állat az oltást megelőzően már rendelkezett mikrochippel és évente megkapta a kötelező védőoltást. Első oltás esetén a védettség kialakulásához meg kell várni a 21 napos várakozási idő leteltét az utazáshoz.

Frissítés: 2023.07.27

Ha kutyájával Ön Finnországba, Írországba, Máltára, Észak-Írországba vagy Norvégiába utazik, az ebet az utazás előtt 24–120 órával Echinococcus multilocularis galandféreg elleni kezelésben kell részesíteni. A kezeléssel kapcsolatos minden adatot fel kell tüntetni a kutya kisállatútlevelében vagy uniós állategészségügyi bizonyítványában.

További információ:

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/animal-plant/index_hu.htm#shortcut-6

Ha olyan Európai Unión kívüli országba utaznánk kedvencünkkel, ami nem szerepel a vonatkozó rendelet II. mellékletében, azaz veszettség szempontjából aggályos, akkor a fentiek teljesítésén túl az állatot veszettség vírus elleni ellenanyag tartalom kimutatására irányuló vizsgálatnak is alá kell vetni. Fontos, hogy ez időigényes művelet, a vizsgálatot például leghamarabb a veszettség elleni oltás után 30 nappal végezheti el a szolgáltató állatorvos. Amennyiben kedvező vérvizsgálati eredmény nélkül hagyja el kedvencünk az EU területét és lép be az említett listán nem fellelhető országba, abban az esetben kint kell elvégeztetni a vizsgálatot és csak 3 hónapos várakozási idő leteltével léptethető vissza.

Ha kedvencünk még nem rendelkezik útlevéllel, azt az állatorvos az állat oltási könyvébe bejegyzett adatok alapján állítja ki. Az utazás alatt mindkét iratot magunknál kell tartanunk. A kisállatot az útlevélben feltüntetett tulajdonosnak vagy a tulajdonos által írásban megbízott személynek kell kísérnie. Jó, ha tudjuk, hogy öt kisállatnál többet egyszerre nem vihetünk ki az országból, ugyanis az már kereskedelmi célú utaztatásnak minősülne, melynek további feltételei vannak.

Kapcsolódó tartalmak:
Hasznos tudnivalók a kutyák, macskák és görények külföldi utaztatásáról


Friss hírek

2025. május 13, kedd

Madárinfluenza elleni vakcinázás indult ritka és nagy értékű állatkerti madárfajoknál

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal közreműködve a Ceva-Phylaxia Zrt. országos vakcinázási programot indított. A nyolc állatkert részvételével megvalósuló kísérlet célja a magas patogenitású madárinfluenza elleni védelem biztosítása ritka, nagy értékű madárfajok számára. A március közepén lezárt első szakaszban mintegy 1 100 fogságban tartott madarat oltottak be, az ezt követő laboratóriumi vizsgálatok szerint a vakcina megfelelő védettséget nyújt a betegséggel szemben.

Tovább >

2025. május 12, hétfő

A károsítók elleni védekezésre hívja fel a figyelmet a Nébih a Növényegészségügy Nemzetközi Napja alkalmából

Május 12-e a Növényegészségügy Nemzetközi Napja, mely a növények védelmének fontosságát és a növényegészségügyi szakterület jelentőségét hangsúlyozza. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a kormányhivatalok növényegészségügyi szakemberei folyamatosan e célokért dolgoznak, ám a jeles nap alkalmából a hivatal külön is szeretnék felhívni a figyelmet a károsítók elleni védekezésre. Ennek érdekében idén is csatlakozott az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) PlantHealth4Life elnevezésű kampányához, valamint közösségi média felületén a legfontosabb alapszabályokat és a Xylella fastidiosa baktériumot bemutató social tartalmakkal és edukatív minikvízzel jelenik meg.

Tovább >