null Korlátozták a metalaxil-M hatóanyaggal csávázott vetőmagok vetését

Korlátozták a metalaxil-M hatóanyaggal csávázott vetőmagok vetését

2021. június 29, kedd

Az Európai Bizottság 15 évvel meghosszabbította a metalaxil-M gombaölő szer hatóanyag jóváhagyását, ugyanakkor 2021. június 1-től a hatóanyaggal csávázott magok szabadföldi vetését megtiltotta.

Nem sikerült eloszlatni a metalaxil-M hatóanyaggal kezelt vetőmagvak madarak és emlősök általi fogyasztásából fakadó kockázatokat, ezért az engedélyező hatóság az alábbi növényvédő szerekkel csávázott magok vetését zárt termesztő berendezésre korlátozta:
•    Apron XL 350 FS; 
•    Maxim Quattro; 
•    Maxim XL 035 FS; 
•    Wakil XL 32,5 WG; 
•    Vibrance XL
A hatóanyagot gyártó cég vizsgálati eredményeit a környezeti kockázatok alapján – az EFSA koordinálásában – felülvizsgálják. Amennyiben megállapítást nyer, hogy a szabadföldi vetés esetén is elfogadható a kockázat, a korlátozást az Európai Bizottság feloldhatja. Ha a kockázatot nem sikerül maradéktalanul kizárni, akkor a hatóanyaggal csávázott vetőmagok továbbra sem vethetők szabadföldön. 
Az új adatok értékelése várhatóan ebben az évben befejeződik, döntés a jövő év elején várható.

Kapcsolódó jogszabály:
2020/617/EU rendelet
 

Friss hírek

2024. május 17, péntek

Május 18-tól Bács-Kiskun vármegyében is véget ér a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadéknak és a jelenleg is zajló esőzésnek köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyetértésben, 2024. május 18-tól visszavonja a tűzgyújtási tilalmat Bács-Kiskun vármegyében. A hatósági döntés eredményeképpen egyetlen vármegyében sem lesz érvényben tűzgyújtási tilalom az országban.

Tovább >

2024. május 16, csütörtök

Új űrlappal válik egyszerűbbé a szőlőiskolai üzemeltetők ügyintézése

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a szőlőiskolát üzemeltetők figyelmét a hivatal honlapján elérhető új nyomtatványra. A Nébih a ‒ többpéldányos, papíralapú űrlap helyett használható ‒ elektronikus nyilvántartási lapot a termelők terheinek csökkentése érdekében hozta létre. A szőlőiskolában felhasznált szaporítóanyagokról szóló nyomtatványt az őstermelők postai úton is, a cégek és az egyéni vállalkozók pedig elektronikusan küldhetik be. A leltár és címkerendelés adatait július 31-ig, a szaporítási jelentés adatait viszont már május 20-ig várja a hivatal.

Tovább >