null Konzultáció az új uniós szakpolitikai intézkedésekről és jogszabályokról

Konzultáció az új uniós szakpolitikai intézkedésekről és jogszabályokról

2021. január 19, kedd

Az Európai Bizottság az új uniós szakpolitikai intézkedésekről és jogszabályokról szóló konzultációs oldalán nyilvánosságra hozta az élelmiszerek címkézése, a tápanyagprofilok meghatározása és az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok (FCM-ek) jogszabályi felülvizsgálatának témájában indított felhívásait. A honlapon elérhető online konzultáció során magánszemélyek és vállalatok küldhetik be javaslataikat az Európai Bizottság részére.

1. Az élelmiszerek címkézését a fogyasztók tájékoztatására vonatkozó szabályok felülvizsgálatával kívánják aktualizálni, mely az EU „a termőföldtől a fogyasztóig” stratégiájának a részét képezi. A rendeletmódosítás célja, hogy javítsa a címkén feltüntetett információkat, segítve a vásárlókat, hogy egészségesebb és fenntarthatóbb élelmiszereket fogyasszanak, és csökkentsék az élelmiszer-pazarlást. 

A tervezett jogszabály:
•    a csomagolás elülső oldalán feltüntetendő egységes és kötelező tápértékjelölést vezet be;
•    kiterjeszti azoknak a termékeknek a körét, amelyek esetében fel kell tüntetni a származást vagy az eredetet;
•    felülvizsgálja a dátumjelölésre vonatkozó uniós szabályokat (fogyaszthatósági idő és minőségmegőrzési idő).
 
A fenti pontokról bővebben az alábbi weboldalon lehet olvasni, valamint itt lehet az anyanyelven megfogalmazott véleményeket is feltölteni a regisztrációt követően, 2021. február 3-ig.
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12749-Food-labelling-revision-of-rules-on-information-provided-to-consumers

 
2. Az egészségesebb élelmiszerek választásának megkönnyítése céljából a javaslat ún. tápanyagprofilok létrehozását irányozza elő. Ezek a tápanyagprofilok felső határértékeket tartalmaznak az élelmiszerek zsír-, cukor- és/vagy sótartalmára vonatkozóan, melyek túllépése esetén a jövőben nem vagy csak korlátozottan lehetne tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokat tenni.

A témáról bővebben az alábbi weboldalon lehet olvasni, valamint itt lehet a véleményeket is feltölteni – szintén anyanyelven – a regisztrációt követően, 2021. február 3-ig.
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12748-Facilitating-healthier-food-choices-establishing-nutrient-profiles


3. Az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok (FCM-ek) jogszabályi felülvizsgálata során megállapították, hogy egyes esetekben a szabályozás nem összehangolt, nem egyértelmű, nem segíti sem a piaci szereplők, sem a hatóság munkáját. Továbbá egyre több olyan kihívással kell szembe nézni – többek között az innovatív új alapanyagok egyre nagyobb számú jelenléte miatt – ami a jogi szabályozás újraértékelését, módosítását kívánja oly módon, hogy egyértelmű, gyors válaszokat adjon az ipar és az ellenőrző szervek számára.

A felülvizsgálat az alábbi pontokban foglalta össze a megoldási javaslatokat:
•    A hangsúly áthelyezése a végső anyagokra. 
•    Priorizálni szükséges az egyes anyagok értékelését és kezelését.
•    Az ellátási láncra vonatkozó információk minőségének és hozzáférhetőségének javítása a megfelelés és a végrehajtás érdekében. 
•    A végleges formában lévő FCM-ek megfelelőségének biztosítására szolgáló rendszer kialakítása.

A témáról bővebben az alábbi weboldalon olvashatnak az érdeklődők, valamint – regisztrációt követően – itt írhatják meg anyanyelven véleményüket is, 2021. január 29-ig.
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12497-Az-lelmiszerekkel-rintkez-sbe-ker-l-anyagokra-vonatkoz-uni-s-szab-lyok-fel-lvizsg-lata

A Nébih arra kéri, mind a lakosságot, mind a szakmai szervezeteket, piaci szereplőket, hogy a fenti témakörökben osszák meg véleményüket. A nehézségek pontos ismerete ugyanis elengedhetetlen a hatékony megoldási javaslatok feltárásához.

(A megadott linkeken a felhívások alapbeállításként angolul jelennek meg. A tartalom nyelve a keresősáv mellett lévő nyelvválasztó segítségével állítható át magyarra.)
 


Friss hírek

2024. október 29, kedd

Január 1-jétől egyes dióféléknél és szárított gyümölcsöknél is fel kell tüntetni a származási országot

Bizonyos diófélék és szárított gyümölcsök esetében is kötelező lesz 2025. január 1-jétől a származási országot jelölni. A már legyártott, de az új előírásoknak nem megfelelő csomagolóanyagok ez év végéig még felhasználhatóak, az érintett termékek a lejárati idejükig forgalomban maradhatnak.

Tovább >

2024. október 29, kedd

Ismét egy erdőgazdaság nevével éltek vissza a tűzifacsalók

A csalók ezúttal a Nagykunsági Erdészeti és Faipari Zrt. (NEFAG) nevében kibocsátott szállítólevelek alapján próbáltak előre utalással pénzt szerezni. Azonban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőre telefonos próbavásárlással gyorsan beazonosította őket. Nagyon fontos, hogy: senki ne rendeljen tűzifát a 06-30/071-5176-os telefonszámon, valamint ne utaljon a 12100011-11260435 és a 10700048-75412465-51100005 számlaszámokra. A hatóság hangsúlyozza, hogy ismert, beazonosítható, telephellyel rendelkező kereskedőtől, erdőgazdálkodótól és fokozott óvatossággal vásároljanak tűzifát.

Tovább >