null Kiemelt ellenőrzések a méhek védelmében

Kiemelt ellenőrzések a méhek védelmében

2018. április 25, szerda

2018 tavaszán az ország teljes területén kiemelten ellenőrzi a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a növényvédelmi kezeléseket a házi méhek és a vadon élő beporzók védelme érdekében. A gazdálkodóknak érdemes betartaniuk a kijuttatható növényvédő szerekre, illetve az alkalmazható technológiára vonatkozó előírásokat, ugyanis a szabályok megszegése esetén tetemes növényvédelmi bírságra számíthatnak.

Ebben az időszakban nagy tömegben virágoznak a kultúr- és gyomnövények, ezért a tavaszi permetezések során a méhek és egyéb beporzó szervezetek védelmére különösen nagy hangsúlyt kell fektetni. A haszonnövényeink védelmében kijuttatott rovarölő szer helytelen felhasználás esetén akár méhmérgezést is előidézhet, ami egyfelől komoly kárt okozhat a méhésznek, másrészt súlyos kártérítési felelősséggel terheli a gondatlan gazdálkodót.

A Nébih 2018 tavaszán kiemelten ellenőrzi a növénytermesztők növényvédelmi tevékenységét, különös tekintettel a méhmérgezések szempontjából kockázatosnak ítélt gyümölcsösökben. Az ellenőrzések során a megyei kormányhivatalok növényvédelmi felügyelői növényvédőszermaradék-analitikai vizsgálat céljából mintákat vesznek a virágzó kultúrákból, illetve növényvédelmi technológiai ellenőrzéseket végeznek. Az ellenőrzésekre az ország több mint 200 pontján számíthatnak a gazdálkodók.

Amennyiben az ellenőrzések nyomán a hatóságok jogsértést tárnak fel, az eljárás eredményeként növényvédelmi bírság szabható ki, amelynek összege – a jogsértés természetétől és súlyosságától függően – 15.000 forinttól 150.000.000 forintig terjedhet.


Friss hírek

2024. november 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.11.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. november 20, szerda

Szacharin: emeltek a biztonsági küszöbértéken

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nemrég kiadott tudományos jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy a szacharin emberi fogyasztása biztonságos, ezért megemelte a megengedhető napi beviteli értéket (ADI), mely 5 helyett most már 9 mg/testtömeg kilogramm.

Tovább >