null Javulnak a hazai antibiotikum eladási adatok az állategészségügyben

Javulnak a hazai antibiotikum eladási adatok az állategészségügyben

2023. november 27, hétfő

Jelentősen csökkent hazánkban az antibiotikumok eladása az állategészségügyben, ugyanakkor bőven van még miből „lefaragni” – derült ki az Európai Gyógyszerügynökség által nemrég közzétett jelentésből. A tudatos szerhasználat jelentősen hozzájárulhat az antibiotikumoknak ellenálló kórokozók és a rezisztencia terjedése elleni küzdelemhez, épp ezért a megelőző intézkedések és a tudatosság fenntartása továbbra is kulcsfontosságú!

Az antibiotikumoknak ellenálló, rezisztens kórokozók súlyos köz- és állategészségügyi problémát jelentenek világszerte. Az állatgyógyászatban felhasznált antibiotikumokra vonatkozó adatok értékes információval szolgálnak az antimikrobiális rezisztencia (AMR) elleni intézkedések értékeléséhez, tervezéséhez. 

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) 2023. november 20-án megjelent, 13. ESVAC jelentése 31 európai ország 2022. évi antibiotikum eladási adatait tartalmazza. Az Uniós tagállamokban, így hazánkban is bevezetett jogszabályi szigorításoknak és állategészségügyi intézkedéseknek köszönhetően jelentősen csökkent az európai antibiotikum-felhasználás.
2011 és 2022 között a 25 folyamatosan jelentő országban 53%-kal mérséklődött a teljes eladás, különösen a humánegészségügyi szempontból ún. kritikusan fontos hatóanyagok esetében. 

Hazánk továbbra is az ötödik helyen áll a hazai élő állatokra és állati termékekre vetített eladott mennyiségek tekintetében. Ugyanakkor az előző évhez képest 29%-os, 2011-hez képest 42%-os csökkenés volt tapasztalható. A leggyakrabban alkalmazott hatóanyagok továbbra is a tetraciklinek és a penicillinek. A kritikusan fontos hatóanyagok aránya is örvendetesen csökkent, a fluorokinolonok 56%-kal, a kolisztin 52%-kal, a 3-4. generációs cefalosporinok pedig 31%-kal, alacsonyabb eladási mennyiségekkel zártak a korábbi évhez képest. Ugyanakkor a gyógyszerformák megoszlása továbbra is azt mutatja, hogy hazánkban a tömegkezelésre alkalmas készítmények, a szájon át adható oldatok és a gyógypremixek eladása a legjelentősebb.

A jövőben továbbra is arra kell törekedni, hogy csak a legszükségesebb esetben, állatorvosi utasításra, lehetőleg laboratóriumi érzékenységi vizsgálat birtokában és egyedileg történjen az állatok gyógykezelése. Az antibiotikumok hatékonyságának megőrzése ugyanis a köz- és állategészségügy együttes védelmének záloga, mindannyiunk közös érdeke!

Bővebb információk és hazai trendelemzések az EMA oldalán érhetőek el:
https://www.ema.europa.eu/en/documents/report/sales-veterinary-antimicrobial-agents-31-european-countries-2022-trends-2010-2022-thirteenth-esvac_en.pdf

https://www.ema.europa.eu/en/documents/report/hungary-sales-trends-mg/pcu-antibiotic-veterinary-medicinal-products-food-producing-animals-2010-2022_en.pdf
 


Friss hírek

2024. október 4, péntek

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyét is elérte a madárinfluenza

Békés vármegyét követően Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében is kimutatta a madárinfluenza jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A májhasznú lúdállomány felszámolása folyamatban van.

Tovább >

2024. október 4, péntek

Európai madárinfluenza helyzet 2024 ősz

Szeptember 1-je óta napjainkig Európában összesen 12 baromfitartó gazdaságban, 29 fogságban tartott madarakat tartó létesítményben és 69 vadmadárból mutatták ki a szakemberek a magas patogenitású madárinfluenza vírusát.

Tovább >