null Járatkezeléssel, de nagyobb dózisban használhatóak a pockok elleni készítmények a súlyosan fertőzött területeken

Járatkezeléssel, de nagyobb dózisban használhatóak a pockok elleni készítmények a súlyosan fertőzött területeken

2023. október 31, kedd

Az ország több térségét érintő súlyos károsítóhelyzetre tekintettel módosította a Pocok Tox MAX és a Rodent Stop rágcsálóirtók felhasználási engedélyét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A készítmények továbbra is kizárólag járatba helyezhetőek, azonban a súlyosan fertőzött területeken magasabb, 12kg/hektár mennyiségben alkalmazhatóak.

A Pocok Tox MAX és a Rodent Stop rágcsálóirtó szerek szükséghelyzeti engedélyeit október 30-ai hatállyal módosította a hatóság. A készítmények alapengedélyei szántóföldi és kertészeti kultúrákban, gyep területeken, továbbá ruderáliákon 6-10g/járat dózisban, eddig maximum 10kg/ha mennyiségben tették lehetővé a járatkezelést. A módosított engedély a súlyosan fertőzött területeken 6g/járat dózisban és maximum 12kg/ha mennyiségben biztosítja mindkét szer használatát. A magasabb dózis azokon a területeken alkalmazható, ahol a mezei pocok fertőzöttség mértéke eléri vagy meghaladja a 20 lakott járat/100 m2-t.  

A szükséghelyzeti engedélyek egyéb rendelkezései nem változtak. A készítmények országszerte, de továbbra is csak járatkezeléssel kijuttatva alkalmazhatóak. A kezelés kizárólag növényorvos felügyeletével történhet. A táblán a lakott járatok számát előzetesen fel kell mérni, majd a lakott járatok számát, valamint a terület és a tervezett kezelés információit rögzíteni a megfelelő adatlapon. A növényorvos által kitöltött adatlapot a területileg illetékes vármegyei kormányhivatal hagyja jóvá, mely egyúttal előfeltétele a készítmények vásárlásának. A kezelések kizárólag az illetékes élelmiszerlánc-felügyeleti szerv által jóváhagyott területeken hajthatók végre.


Friss hírek

2024. december 20, péntek

Illegális tevékenységek is szerepet játszhattak a madárinfluenza terjedésében

A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a területi hatóságok ahogy most, úgy a jövőben is minden hasonló esetet szigorúan szankcionál a magyar baromfiágazat védelme érdekében.

Tovább >

2024. december 20, péntek

Helyzetfelmérést tartott a Gyömrői Kutyamentsvár Állatmenhelyen a Nébih

A Nébih szakemberei december 19-én felmérték a Gyömrői Kutyamentsvár Állatmenhely állapotát, azonnali intézkedésre okot adó körülmény nem merült fel.

Tovább >