null Ismét sikeres alapképzést szervezett a MATE és a Nébih

Ismét sikeres alapképzést szervezett a MATE és a Nébih

2022. május 23, hétfő

A résztvevők értékelése alapján szakmailag előremutató, számos újdonsággal és érdekességgel szolgáló, jó hangulatú alapképzést szervezett a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a használatban lévő növényvédelmi gépek időszakos műszaki felülvizsgálatára jogosultságot szerezni kívánó magánszemélyek és cégek képviselői részére.

A rendezvény házigazdájaként, az elméleti és gyakorlati oktatás helyszínét, a gyakorlati képzéshez szükséges permetezőgépeket és a gépeket üzemeltető szakembereket a MATE Egyetemi Laborközpont Növényvédőgép Vizsgálólaboratórium (akkreditált) biztosította Gödöllőn.

A két, alkalmanként egynapos alapképzés lebonyolítására 2022. május 5-én és május 17-én került sor, összesen 32 szakember részvételével, akik a használt növényvédelmi gépek időszakos műszaki felülvizsgálatához szükséges jogosultságot szerezhették meg a képzés során.

Az alapképzési napok délelőttjei szakmai előadásokkal kezdődtek.
Elsőként Várszegi Gábor osztályvezető (Nébih NTAI FGO) adott minden szükséges részletre kiterjedő tájékoztatást a hazánkban működő időszakos műszaki felülvizsgálati rendszer céljairól, kiemelt fontosságú elemeiről és aktuális jogszabályi környezetéről.
Ezt követően Kovács László és Rák Renáta, a MATE Egyetemi Laborközpont Növényvédőgép Vizsgálólaboratórium vezetője és munkatársa, tartott szakmai előadást a növényvédelmi alkalmazástechnika szakmai rejtelmeiről, az Agrártechnológia Nemzeti Laboratórium projekt célkitűzéseivel is összhangban a környezetkímélő és anyagtakarékos permetezés műszaki lehetőségeiről, a légi kijuttatástechnika főbb technikai és környezetvédelmi aspektusairól, valamint bemutatták az időszakos műszaki felülvizsgálatra vonatkozó jogszabályok legfontosabb vonatkozó részeit.

A délelőtti szekció zárásaként a résztvevők feltették szakmai és egyéb irányultságú kérdéseiket a MATE és a Nébih képviselőinek az elhangzott előadásokkal, valamint az időszakos műszaki felülvizsgálati rendszerrel kapcsolatban, konzultáltak velük a későbbiekben esetlegesen felmerülő megoldandó problémákról, elvégzendő szakmai és adminisztratív feladataikról.

Az alapképzés délutáni szekciójában a MATE Egyetemi Laborközpont Növényvédőgép Vizsgálólaboratórium szakemberei mutatták be a gyakorlatban, interaktív jelleggel, hogyan kell szántóföldi és ültetvény permetezőgépet felülvizsgálni a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV. 23.) FVM rendeletben foglaltaknak, továbbá az abban hivatkozott MSZ EN ISO 16122:2015 szabványcsomagban leírtaknak megfelelően. Emellett az akkreditált laboratóriumban rendelkezésükre álló vizsgáló berendezésekkel és mérőeszközökkel kapcsolatban is szakmai felvilágosítással szolgáltak az érdeklődők részére.

Az alapképzési napok írásbeli vizsgával, továbbá a vizsgán megfelelt személyek részére Tanúsítvány átadásával zárultak. Az alapképzés sikeres elvégzését igazoló Tanúsítvány megléte az időszakos műszaki felülvizsgálati jogosultság megszerzésének egyik alapfeltétele.

A MATE és a Nébih, összhangban a résztvevők visszajelzéseivel, sikeresnek ítéli az alapképzést és ezúton arról tájékoztatja a további potenciális érdeklődőket, hogy a következő azonos témájú alapképzésre akkor kerül majd sor, ha az érdemi érdeklődők száma elérte a 20 főt.


Friss hírek

2024. november 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.11.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. november 11, hétfő

ITNET részjelentéssel kapcsolatos információk az öko tanúsító szervezetek részére

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről1 szóló 2008. évi XLVI. törvény 47/A. § szerint az élelmiszerlánc-biztonsági stratégia végrehajtása érdekében integrált többéves nemzeti ellenőrzési tervet (továbbiakban: ITNET) kell készíteni, melyet az országos főállatorvos ad ki és irányítja annak végrehajtását. Az élelmiszerlánc-biztonsági stratégia és az ITNET kialakítása is az élelmiszerlánc szereplőinek – így az ökológiai gazdálkodást ellenőrző és tanúsító szervezeteknek (továbbiakban: tanúsító szervezetek) – bevonásával valósul meg.

Tovább >