null Ismét gyerekeknek szánt „bambusz” étkészletből mértek melaminkioldódást

Ismét gyerekeknek szánt „bambusz” étkészletből mértek melaminkioldódást

2019. augusztus 15, csütörtök

Határérték feletti melaminkioldódást mért gyermekeknek szánt, kínai, bambuszrostot tartalmazó étkészletből a francia hatóság augusztus elején. A kifogásolt termékből Magyarországra is szállítottak. Az esetről a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a RASFF rendszeren keresztül értesült.

A termék azonosító adatai

  • Megnevezése: Sophie So'Pure bambusz étkészlet (Coffret repas So pure)
  • Márka: VULLI - Sophie la girafe
  • Egyéb: 4 részes szett (mélytányér, lapostányér, bögre, kanál)
  • Tételszám: 897275
  • RASFF referenciaszám: 2019.2956

A hatóság felvette a kapcsolatot a termék hazai forgalmazójával, aki értesítette az érintett vásárlóit a problémáról. Előfordulhat azonban, hogy a kifogásolt étkészletből más útvonalon is szállíthattak Kínából hazánkba, ennek felderítése folyamatban van.

A vonatkozó jogszabályok értelmében az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok és tárgyak nem változtathatják meg az élelmiszer összetételét vagy érzékszervi tulajdonságait. Mivel a termékből hő hatására melamin oldódik ki, a Nébih kéri a vásárlókat, hogy a fenti azonosítókkal ellátott szettet élelmiszer tárolására ne használják! Továbbá arra való tekintettel, hogy más tételekkel is probléma lehet, a hatóság – tételszámtól függetlenül – nem javasolja a termék használatát.

A melaminról

A melamin nitrogéntartalmú, heterociklusos, aromás szerves vegyület. Elsősorban a műanyagiparban alkalmazzák formaldehidgyanták készítésére, de ciromazin származékát rovarölő szerként is felhasználják. A melamin tartalmú edényekből, konyhai eszközökből hő hatására melamin oldódhat ki, amely vesekárosodást idézhet elő.

További információk a melaminról a Nébih Tudástárában olvashatóak.


Friss hírek

2024. december 20, péntek

Illegális tevékenységek is szerepet játszhattak a madárinfluenza terjedésében

A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a területi hatóságok ahogy most, úgy a jövőben is minden hasonló esetet szigorúan szankcionál a magyar baromfiágazat védelme érdekében.

Tovább >

2024. december 20, péntek

Helyzetfelmérést tartott a Gyömrői Kutyamentsvár Állatmenhelyen a Nébih

A Nébih szakemberei december 19-én felmérték a Gyömrői Kutyamentsvár Állatmenhely állapotát, azonnali intézkedésre okot adó körülmény nem merült fel.

Tovább >