Ismét Budapest adott otthont a CEUREG konferenciának
Hat év után újra a magyar főváros volt a növényvédőszer-engedélyezéssel és felhasználással foglalkozó közép- és kelet-európai hatóságok konferenciájának házigazdája. A 120 résztvevőt számláló szakmai tanácskozáson a hatósági szakembereken kívül részt vett az Európai Bizottság növényvédelmi vezetője, a növényvédőszer-gyártók nemzetközi szervezetei, az EPPO, valamint az egyedi gyártói képviseletek és konzultáns cégek szakértői. A jelenlévők áttekintették a növényvédőszer-engedélyezés helyzetét, a szakterületre vonatkozó szabályozás változásának esélyeit, a felhasználás kihívásait és a visszaélések elleni fellépés lehetőségeit.
Huszonöt évvel ezelőtt, magyar kezdeményezésre indult a növényvédőszer-engedélyezésért és felhasználásért felelős közép- és kelet-európai hatóságok munkatársainak CEUREG konferenciája. Az évente ismétlődő, szakmai tapasztalatcserének helyet adó rendezvény megszervezésében és lebonyolításában minden évben a V4 országok és Ausztria váltják egymást házigazdaként. Ez év október 14-15-én, Budapest adott otthont a hagyományos szakmai összejövetelnek.
A kétnapos rendezvényt Bognár Lajos élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkár és Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) növény-, talaj- és agrárkörnyezet-védelmi igazgatója nyitotta meg. Az elmúlt negyedszázadról Eke István egykori FM főosztályvezető és Josef Švaříček (Csehország) emlékezett meg.
Az előadók sorát gyarapította – számos hazai szaktekintély mellett - Klaus Berend, az Európai Bizottság Peszticid és Biocid Főosztályának vezetője, azaz az európai növényvédőszer-engedélyezés vezetője, továbbá Hans Mattaar, az ECCA (generikus gyártók szövetsége) és Aurelie Dhaussy, az ECPA (gyártók szövetsége) képviselője. Ugyancsak előadói minőségben jelent meg Ewa Matyjaszczyk, az EPPO szeptembertől hivatalba lépett, új növényvédelmi felelőse.
A tanácskozás rámutatott arra, hogy az engedélyezési rendszer, bár országonként eltérő mértékben, de minden tagállamban jelentős csúszásokkal működik, éppen ezért a jelenlévők számottevő időt és energiát szántak az ebből fakadó problémák áttekintésére, a kezelési lehetőségek megvitatására. Szó esett még a drónokkal kapcsolatos szabályozásról, az EU új termésnövelő rendeletének hozadékairól, valamint a lejárt szavatosságú szerekkel kapcsolatos eljárásrendről.