null Immár nyolcadik alkalommal szervezett sikeres alapképzést a MATE és a Nébih

Immár nyolcadik alkalommal szervezett sikeres alapképzést a MATE és a Nébih

2025. április 14, hétfő

Szakmailag értékes, sok újdonsággal és érdekességgel szolgáló alapképzést szervezett a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A rendezvényen a használatban lévő növényvédelmi gépek időszakos műszaki felülvizsgálatára jogosultságot szerezni kívánó magánszemélyek és cégek képviselői vettek részt.

Az egynapos alapképzés lebonyolítására 2025. április 3-án került sor 13 szakember részvételével, akik a használt növényvédelmi gépek időszakos műszaki felülvizsgálatához szükséges jogosultságot szerezhették meg a képzés során.

A rendezvény házigazdája a MATE Egyetemi Laborközpont volt, amely az elméleti és gyakorlati oktatás helyszínét, a gyakorlati képzéshez szükséges permetezőgépeket és a gépeket üzemeltető szakembereket biztosította Gödöllőn.

A képzés szakmai előadásokkal kezdődött. Elsőként a Nébih-et képviselve Rónai Anna Klára osztályvezető, valamint Vargáné Szücs Katalin és Dr. Gulyás Zoltán növényvédelmi felügyelők adtak minden szükséges részletre tájékoztatást a hazánkban működő időszakos műszaki felülvizsgálati rendszer céljairól, kiemelt fontosságú elemeiről és aktuális jogszabályi környezetéről.
Ezt követően Kovács László és Rák Renáta, a MATE Egyetemi Laborközpont munkatársai tartottak szakmai előadást a növényvédelmi alkalmazástechnika rejtelmeiről, a környezetkímélő és anyagtakarékos permetezés műszaki lehetőségeiről, a légi kijuttatástechnika főbb technikai és környezetvédelmi aspektusairól, valamint bemutatták az időszakos műszaki felülvizsgálatra vonatkozó jogszabályok legfontosabb vonatkozó részeit.

A délelőtti szekció zárásaként a résztvevők feltehették kérdéseiket a MATE és a Nébih képviselőinek az elhangzott előadásokkal, valamint az időszakos műszaki felülvizsgálati rendszerrel kapcsolatban, konzultálhattak velük a felmerülő problémákról, elvégzendő szakmai és adminisztratív feladataikról.

A képzés délutáni szekciójában a MATE Egyetemi Laborközpont szakemberei mutatták be a gyakorlatban, interaktív jelleggel, hogyan kell szántóföldi és ültetvény permetezőgépet felülvizsgálni. Emellett az akkreditált laboratóriumban rendelkezésükre álló, vizsgáló berendezésekkel és mérőeszközökkel kapcsolatban is szakmai felvilágosítással szolgáltak az érdeklődők részére.

Az alapképzési nap írásbeli vizsgával zárult. A sikeres vizsgát követően a szakemberek Tanúsítványt vehettek át, amelynek megléte az időszakos műszaki felülvizsgálati jogosultság megszerzésének alapfeltétele.

A MATE és a Nébih, összhangban a résztvevők visszajelzéseivel, sikeresnek ítéli az alapképzést és ezúton tájékoztatja az érdeklődőket, hogy a következő, azonos témájú alapképzésre akkor kerül sor, ha az érdemi érdeklődők száma eléri a 20 főt.
 


Friss hírek

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >