null Illegális tevékenységek is szerepet játszhattak a madárinfluenza terjedésében

Illegális tevékenységek is szerepet játszhattak a madárinfluenza terjedésében

2024. december 20, péntek

A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a területi hatóságok ahogy most, úgy a jövőben is minden hasonló esetet szigorúan szankcionál a magyar baromfiágazat védelme érdekében.

2024 októberétől ismételt magas patogenitású madárinfluenza járvány van hazánkban. Kilenc vármegyében összesen 188 állományt érintett a betegség. A kitörések 88%-át a dél-alföldi régióban állapította meg a Nébih, ennek 82%-a a víziszárnyas, túlnyomó többségében a májhasznú állományokban fordult elő. 

Az ősz óta tartó járvány során az állategészségügyi hatóság olyan illegális tevékenységeket fedezett fel elsősorban a víziszárnyas állományokban, amelyek nagy valószínűséggel szerepet játszhattak a járvány terjedésében. Ezek között említhető például a baromfik kötelező zártan tartásának elmulasztása, valamint kereskedelmi állományok illegális tartása. A hatóság minden ilyen esetet szigorúan szankcionált: a kártalanításból való kizárás mellett élelmiszerlánc-felügyeleti bírság kiszabása is folyamatban van. Több esetben is felmerült a magánokirat hamisítás gyanúja a kártalanítási eljáráshoz benyújtott dokumentumok és számlák vonatkozásában. A hatóság minden ilyen ügyben feljelentést tett. Fény derült arra is, hogy a közösségi oldalakon illegálisan, az állategészségügyi hatóságot megkerülve árulnak baromfit, valamint baromfitermékeket, amely akár állat-és közegészségügyi kockázatot is jelenthet.

Az illegális tevékenységek nemcsak a víziszárnyas ágazatot érintették, tojótyúk állomány kapcsán is szükség volt intézkedésre. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal jelezte a területileg illetékes állategészségügyi hatóságnak, hogy az M5 autópálya tengelysúly mérő állomásán feltartóztattak egy szlovák rendszámú, Szlovákiába tartó járművet, amelyben kb. 5 tonna jelöletlen, kísérőiratok nélküli étkezési tojást szállítottak. A hatóság megállapította, hogy az étkezési tojás hazánk egy madárinfluenza miatt megfigyelési körzetté nyilvánított térségéből/területéről származott. A hatósági állatorvos elrendelte a tétel azonnali ártalmatlanítását, az illetékes járási hivatal eljárást indított a származási állomány tulajdonosával szemben, míg a központi hatóság értesítette az esetről a szlovák állategészségügyi hatóságot.

A Nébih felhívja a baromfitartók figyelmét, hogy az illegális tevékenységek súlyos kockázatot jelenthetnek az állat-és közegészségügyre, ezért szigorú szankciókat vonnak maguk után. A lakosságot pedig arra kéri, hogy baromfit és baromfiterméket csak megbízható helyről vásároljanak. A közösségi oldalakon illegálisan árult baromfit és baromfiterméket ne vásárolják meg, valamint, ha ilyet látnak, jelentsék a területileg illetékes állategészségügyi hatóság vagy a Nébih felé (06-80/263-244, zoldszam@nebih.gov.hu).


Friss hírek

2025. február 21, péntek

Több mint 100 000 naplót rögzítettek a gazdák az eGN-ben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal összefoglalta az elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN) 2024. évi adatszolgáltatási eredményeit. A február 3-i határidőig csaknem 109 000 naplót rögzítettek a gazdálkodók, így 99%-os töltési aránnyal zárult a dokumentációs időszak. A nitrát adatközlésben érintett termelők március 31-ig rögzíthetik az erre vonatkozó információkat a naplójukban.

Tovább >

2025. február 21, péntek

Gyümölcsoltványok mintavételének és kitermesztéses vizsgálatának tapasztalatai

A Nébih a tavalyi évben többféle kereskedelmi egységben is ellenőrizte a kertészeti szaporítóanyagokat. Az adminisztratív szempontú ellenőrzések (származás, jelölés, minőség) mellett a szakemberek nevelés során is vizsgálták a gyümölcsoltványokat. Az egész szezonon át tartó ellenőrzés célja a szabadföldbe kiültetett oltványok fejlődéséről és minőségéről való információszerzés volt.

Tovább >