null Időben védekezzen a parlagfű ellen!

Időben védekezzen a parlagfű ellen!

2018. április 24, kedd

A parlagfű április-májusra tehető fő csírázási időszakában országszerte várható a rendkívül allergén gyomnövény jelentős mértékű kelése. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a földhasználók figyelmét, hogy a hatékony mentesítés érdekében már a növény 2-4 leveles fejlettségi állapotában érdemes elvégezniük a növényvédő szeres állománykezelést. Az a földhasználó, aki június 30-ig elmulasztja az ingatlana parlagfű-mentesítését, július 1-jét követően bírsággal sújtható!

A kései kitavaszodás miatt idén a megszokottnál később, április elején indult a parlagfű csírázása. Az utóbbi két hét kedvező időjárásának köszönhetően a szikleveles egyedek országszerte jelentős mennyiségben bújtak elő a bolygatott, nyílt talajfelszíneken. A  csíranövények fejlettsége jelenleg még nem túl változatos, többnyire sziklevelestől 2 leveles állapotig terjed. A parlagfű fő csírázási időszaka április és május, ezekben a hónapokban további jelentős mértékű kelés várható.

Szikleves parlagfüvek 
(Bisse, 2018.04.13., Fotó: Dr. Novák Róbert)

2 leveles fejlettségű parlagfüvek 
(Zalaegerszeg, 2018.04.15.,
Fotó: Dr. Novák Róbert)

 

A hatályos jogszabály szerint „a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani”. Bár a parlagfű-mentesítés elmulasztása miatt csak július 1-től indítható hatósági eljárás, a védekezést célszerű már most, a növény legérzékenyebb fejlettségi állapotában elvégezni.

A mezőgazdaságilag nem művelt területeken a parlagfű visszaszorítására megfelelő a rendszeres kaszálás, amire évjárattól függően legalább 3 alkalommal kell sort keríteni.

A mezőgazdasági területeken a növényvédő szeres és mechanikai gyomirtás megfelelő időben – a parlagfű 2-4 leveles fejlettségi állapotában – történő elvégzése a legcélravezetőbb védekezési mód. A késői állománykezelés rendszerint gyengébb hatékonyságú és sok esetben a kultúrnövényt is károsítja.

Jelenleg a kapás kultúrákban a vetés és a preemergens kezelések végzésének időszaka van. A parlagfű ellen hatékony gyomirtási technológiák megválasztásánál különösen fontosak a szakmai ismeretek, ezért a gazdálkodóknak célszerű segítséget kérniük. A leghatékonyabb és leginkább jövedelmező technológiák kiválasztásában a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakemberei nyújtanak segítséget.

Kapcsolódó jogszabály:
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 17. § (4) bekezdése

 

Friss hírek

2023. szeptember 19, kedd

Faanyag nyomon követéséhez alapvetően szükséges adatok

A tűzifaszezon közeledtével a faanyag útjának nyomon követése a kitermelés helyétől egészen a kandallóig egyre fontosabb minden érintett szereplő számára. A faanyag kereskedelmi lánc szereplők felügyeletét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Erdészeti Igazgatósága, mint kijelölt erdészeti hatóság látja el. A Nébih ellenőrzései arra világítottak rá, hogy a feltárt hiányosságok, szabálytalanságok mögött mindig tetten érhető a faanyag nyomon követéséhez használt adatkörök, az azokból összeállított nyilvántartások elégtelensége. 

Tovább >

2023. szeptember 18, hétfő

Újra támad hazánkban a nyugat-nílusi láz!

Augusztus közepe óta 12 lóban és egy elhullott gólyában igazolta a nyugat-nílusi láz vírusát a Nébih laboratóriuma. A betegséget terjesztő szúnyogok életciklusát és az elmúlt évek tapasztalatait figyelembe véve késő őszig kell számolni a betegség hazai jelenlétével. A Nébih felhívja a lótartók figyelmét a megelőző védőoltás fontosságára, továbbá az állategészségügyi előírások betartásának szükségességére, ugyanis a betegség az állat pusztulásához is vezethet.

Tovább >