null Idén is folytatódik a Safe2Eat élelmiszerbiztonsági kampány

Idén is folytatódik a Safe2Eat élelmiszerbiztonsági kampány

2025. május 20, kedd

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) 2025-ben is folytatja szemléletformáló kampányát, amelynek célja, hogy egyértelmű és tudományosan alátámasztott élelmiszerbiztonsági tanácsokkal lássa el a fogyasztókat a biztonságos élelmiszervásárlási és -kezelési döntések meghozatala érdekében. Magyarország a Safe2Eat kampányba idén is a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakmai támogatásával kapcsolódik be.

A tavalyi Safe2Eat kampány töretlen sikerét követően az EFSA és tagállami partnerei 2025-ben is folytatják szemléletformáló tevékenységüket az élelmiszerbiztonság területén. A kampányhoz idén 23 tagország csatlakozott, ahol széles körű kommunikációs csatornákon keresztül találkozhatnak a fogyasztók azon élelmiszerbiztonsági tanácsokkal, amelyek segítségével megalapozott és helyes döntéseket hozhatnak a mindennapokban.

Hazánkban idén kiemelt figyelmet fordítunk a háztartásokban előforduló élelmiszerbiztonsági hibák és az azokból eredő megbetegedések megelőzésére, az élelmiszerjelölések helyes értelemzésének fontosságára és az elkerülhető élelmiszerhulladékok mérséklésére. 

A 2024-es év kiemelt eseményei
A Safe2Eat kampány 2024-ben minden eddiginél sikeresebb évet zárt. Az Ipsos decemberben végzett felmérése alapján a kampány a célközönség több mint 45%-át érte el Európa-szerte, amely jelentős növekedés a 2023-as 19%-hoz képest. A közösségimédia-tartalmakon, a tartalomgyártókkal való együttműködéseken, valamint a célzott médiakezdeményezéseken keresztül a Safe2Eat kampány több mint 50 millió európai fogyasztóhoz ért el, ezzel támogatva a biztonságos élelmiszerválasztási és -kezelési döntéseket. 

A kampány a fogyasztói magatartásra is hatással volt: a felmérés eredményei azt mutatták, hogy az elért fogyasztók nagyobb valószínűséggel vették figyelembe a biztonságosságot az élelmiszervásárlás során. Emellett érezhetően visszaszorult az a nézet, miszerint az élelmiszerbiztonsági információk túlzottan technikai jellegűek vagy bonyolultak, és a válaszadók azt nyilatkozták, hogy bővültek ismereteik az élelmiszerekkel kapcsolatos kockázatok megelőzése terén is.
 
Milyen újítások lesznek 2025-ben?
A tavalyi eredményekre építve a Safe2Eat kampány 2025-ben tovább mélyíti az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos ismereteket:

  • Nagy hangsúlyt fektet az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos legfontosabb fogyasztói aggályok kezelésére (például a tudomány szerepe az élelmiszerbiztonság fenntartásában; az egyértelmű élelmiszerjelölés jelentősége; az élelmiszerhulladék csökkentésének fontossága).
  • Kiemelt figyelmet kap az élelmiszerbiztonsági ismeretek hozzáférhetőségének javítása az új, könnyen érthető, a különböző demográfiai és kulturális kontextusokra alakított kommunikációs anyagok révén.
  • A kampányban résztvevő tagállamok száma öt új országgal 23-ra bővül, ami Európa-szerte növeli a kampány hatókörét és elérését.

Vegyen részt a kampányban!
Az idei év folyamán számos Safe2Eat kezdeményezés megvalósítására kerül sor uniós és nemzeti szinten is. A fogyasztókat arra biztatjuk, hogy látogassanak el a kampány hivatalos weboldalára, fedezzék fel az oktatási anyagokat, és működjenek közre a kampányban a #Safe2EatEU közösségimédia-felületeken való használatával.
 


Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >