null Idén is biztosítja a Nébih az anyatehéntartás-támogatást igénybe vevő állattartók részére a szaporítási események előremenő bejelentését

Idén is biztosítja a Nébih az anyatehéntartás-támogatást igénybe vevő állattartók részére a szaporítási események előremenő bejelentését

2022. december 1, csütörtök

A hatályos jogszabályban* foglaltak szerint – a korábbi évekhez hasonlóan – továbbra is azok a szarvasmarhatartók jogosultak az anyatehéntartás-támogatás igénybevételére, akik határidőn belül eleget tesznek az adatszolgáltatási kötelezettségüknek. Ehhez nyújt segítséget a Nébih fejlesztése, amely 2022. december 1-jétől előremenően is lehetővé teszi az év végéig esedékes online és papíralapú adatszolgáltatást.

A Nébih felhívja azon állattartók figyelmét, akik igénybe kívánják venni a 2022. január 1. – 2022. december 31. támogatási évre az anyatehéntartás-támogatást, hogy a szaporítási eseményeket legkésőbb 2022. december 31-ig be kell jelenteniük a Termékenyítési Rendszerbe (TER).

A jogszabályi változásokat figyelembe véve 2022. december 1-től a szarvasmarhatartóknak lehetőségük van a teljes tárgyévet lefedni úgy, hogy a pároztatásokat és termékenyítéseket (fedeztetéseket) az időben előremenően – 2022. december 1-től maximum az év végiéig (2022. december 31-ig) – bejelentsék. Ez azt jelenti, hogy azok a tartók, akik eddig teljes évet lefedve jelentették a szaporítási eseményeket, továbbra is megtehetik ezt, függetlenül attól, hogy az adott szaporítási esemény még nem következett be.  

Fontos, hogy a módosítás a mesterséges termékenyítések bejelentését nem érinti, azaz a „2201- Termékenyítési napló” és „2202 – Termékenyítési jegy” továbbra is csak a szaporítási esemény(ek) megtörténte után adható be. 
A „2210 – Háremszerű és szabad pároztatás módosítólap” és „2204 – Háremszerű és szabad pároztatás bejelentő lap” azonban a fent leírtak szerint 2022. december 1-től 2022. december 31-ig előremenően benyújtható a Termékenyítési Rendszerbe (TER).

Továbbra is felhívjuk az állattartók figyelmét, hogy a Nébih által üzemeltetett webENAR felületen is regisztrálhatják a támogatáshoz kötődő szaporítási eseményeket. Az így beküldött bejelentések nagymértékben megkönnyítik és lerövidítik az ügyintézést, hiszen a webes felületen kizárólag hibátlan adattartalommal adhatók be a bejelentések, és az adatok beadásuk után azonnal láthatóvá válnak a Termékenyítési Rendszerben. 

A bizonylatok papír alapon, postai úton is megküldhetők a Nébih részére. 

A bejelentésekkel kapcsolatos további információk a https://portal.nebih.gov.hu/enar oldalon, míg a támogatás igénybevételével és feltételeivel kapcsolatos tudnivalók a www.mvh.allamkincstar.gov.hu oldalon érhetők el.

Hivatkozott jogszabály:
*a termeléshez kötött közvetlen támogatások igénybevételének szabályairól szóló 9/2015. (III.13.) FM rendelet” (a továbbiakban: Jogcímrendelet)

Friss hírek

2025. május 12, hétfő

A károsítók elleni védekezésre hívja fel a figyelmet a Nébih a Növényegészségügy Nemzetközi Napja alkalmából

Május 12-e a Növényegészségügy Nemzetközi Napja, mely a növények védelmének fontosságát és a növényegészségügyi szakterület jelentőségét hangsúlyozza. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a kormányhivatalok növényegészségügyi szakemberei folyamatosan e célokért dolgoznak, ám a jeles nap alkalmából a hivatal külön is szeretnék felhívni a figyelmet a károsítók elleni védekezésre. Ennek érdekében idén is csatlakozott az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) PlantHealth4Life elnevezésű kampányához, valamint közösségi média felületén a legfontosabb alapszabályokat és a Xylella fastidiosa baktériumot bemutató social tartalmakkal és edukatív minikvízzel jelenik meg.

Tovább >

2025. május 10, szombat

Óvatos enyhítés a korlátozáson kívüli területeken az RSZKF miatt hozott intézkedésekben

Több intézkedést meghosszabbított, de a korlátozott területeken kívüli térségben már engedélyezi fogékony állatokat bemutató vásárok szervezését az állategészségügyi hatóság. Az óvatos enyhítést az utóbbi hetek kedvező eredményei teszik lehetővé, ugyanakkor a ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) jelentette rendkívül magas kockázat miatt továbbra is kéri a hatóság az állattartók maximális figyelmét és a járványvédelmi szabályok fokozott betartását.

Tovább >