null GMO-szennyezett vetőmagból kelt szójaállomány megsemmisítését rendelte el a Nébih

GMO-szennyezett vetőmagból kelt szójaállomány megsemmisítését rendelte el a Nébih

2021. augusztus 19, csütörtök

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriumi vizsgálata GMO-szennyezettséget állapított meg két szójavetőmagtételből származó mintában. A pozitív eredmény alapján a hatóság eljárást kezdeményezett a vetőmag előállítójával szemben, valamint kötelezte a vetőmagot felhasználó termelőket az abból sarjadó növényi kultúra megsemmisítésére.

A Nébih vizsgálata során bebizonyosodott, hogy a GMO-szennyezett vetőmagtételeket Győr-Moson-Sopron és Vas megyékben, mintegy 400 hektáron vetették el a termelők. A hatóság szakemberei elrendelték a növényállomány zárolását, majd annak betakarítás előtti megsemmisítését, továbbá kötelezték a termelőket– a szennyezés továbbterjedésének megakadályozása érdekében – a növényi kultúra kitárcsázására.

A hatósági eljárás során, mind a vetőmag-előállító, mind a GMO-val szennyezett vetőmagot elvető mezőgazdasági termelők együttműködőek voltak.

A Nébih ezúton is felhívja a termelők figyelmét, hogy Magyarországon a növénytermesztés, GMO-mentesség szempontjából, az alaptörvény által szabályozott tevékenység, melynek értelmében magyar földbe GMO-szennyezett vetőmag nem kerülhet! Az előírás betartatásáról a Nébih, valamint a megyei kormányhivatal felügyelői gondoskodnak, akik kockázatértékelés alapján vizsgálják a Magyarország területén forgalomba kerülő vetőmagtételeket. Amennyiben pozitív vizsgálati eredmény születik, a hatóság minden esetben eljárást kezdeményez a vetőmag forgalmazójával szemben. 
 


Friss hírek

2025. június 12, csütörtök

Heves vármegye - 90. számú vizsgálat - Heves vármegye - Központi Konyha - Mezőszemere

Heves vármegye - 90. számú vizsgálat - Heves vármegye - Központi Konyha - Mezőszemere

Tovább >

2025. június 11, szerda

Új fejlesztés: folyamatos az eGN szinkronizálás

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal 2025-ben is biztosítja az Egységes Kérelem (EK) adatainak eGN-rendszerrel való összehangolását. Az elmúlt évek gyakorlatához hasonlóan idén is átemelésre kerülnek a Magyar Államkincstár (MÁK) EK felületén megadott adatok az Elektronikus Gazdálkodási Naplóba (eGN), ráadásul a rendszer átáll a napi adatfrissítésre.

Tovább >