null Folyamatban van a védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták támogatásának helyszíni ellenőrzése

Folyamatban van a védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták támogatásának helyszíni ellenőrzése

2020. november 2, hétfő

A Nébih szakértői, a Magyar Államkincstárral kötött megállapodás alapján helyszínen ellenőrzik a támogatási kérelmet benyújtó mezőgazdasági termelőket.

A támogatás célja a mezőgazdasági genetikai erőforrások megőrzése, ezen belül a védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának in situ megőrzése.

A védett őshonos mezőgazdasági állatfajták azok, amelyeket Magyarország természetföldrajzi környezetében, történelmi múltra visszatekintően tenyésztenek, ezáltal a nemzeti örökség, a mezőgazdasági génbank, valamint a természet- és tájvédelem részévé váltak. Védett őshonos mezőgazdasági állatfajta például a magyar szürke szarvasmarha, a lipicai, a szőke mangalica és a kendermagos magyar tyúk. A veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták olyan magas genetikai értéket képviselő, nem őshonos állatfajták, amelyek kiszorultak a termelésből, ezért a génállományuk megőrzése érdekében szükségessé vált védelmük. E körbe jelenleg a magyar tarka szarvasmarha és a magyar merinó juh tartozik.

A támogatás célja az alacsony létszámmal rendelkező védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták nőivarú (baromfifélék esetén vegyes ivarú) állományának - a fajták eredeti tartási-, takarmányozási körülményeihez hasonló - in situ feltételek közötti, tenyésztésben történő életképes populációjának fenntartása. Mindez a genetikai állomány megőrzéséről, valamint az adott állatfajták fennmaradását biztosító tenyésztési programokról szóló jogszabályoknak megfelelően kell, hogy történjen.

A gazdák 2016-ban és 2017-ben beadott támogatási kérelme 5 éves tenyészetben tartás kötelezettségvállalást jelent az alábbiak szerint: 
támogatási kérelmüket 2016-ban beadók esetében: 2016. január 1. – 2020. december 31.
támogatási kérelmüket 2017-ben beadók esetében: 2017. január 1. – 2021. december 31.

Szakértőink feladata az állatállomány, valamint a dokumentációk ellenőrzése. Az állatállomány helyszíni ellenőrzése során a tenyészetben található és a támogatási kérelemben szereplő állatokat egyedenként megvizsgálják. A helyszíni ellenőrzéskor fellelt állatok egyedi azonosítóit összeegyeztetik az állattartó nyilvántartásával (szarvasmarha és juh esetén az ENAR adatbázissal is), majd ennek megfelelően jegyzőkönyvbe vezetik. 

A dokumentáció ellenőrzése során az alábbi dokumentumokat (fajonként, fajtánként eltérőek) vizsgálják: a tenyészetben vezetett állomány-nyilvántartás (minden állatfajnál), marhalevelek (szarvasmarha, bivaly), lóútlevelek (ló, szamár), szállítólevelek (juh/kecske, sertés, baromfi esetében), és nem utolsó sorban a tenyésztési program által előírt dokumentumok.

A Nébih szakértői év végéig 70 tenyészet különböző szarvasmarha-, ló-, sertés-, juh- és baromfi fajtáit ellenőrizik. 

Kollégáink a korábbi évekhez hasonlóan szaktudásukkal és szorgalmukkal érdemben hozzájárulnak a pályázatokban vállalt kötelezettségek szakszerű ellenőrzéséhez.

Őshonos és veszélyeztetett magyar szarvasmarha-, illetve bivaly fajták: Magyar Szürke szarvasmarha, Magyartarka, Magyar házibivaly
Őshonos ló-, és szamárfajták:
Gidrán, Kisbéri félvér, Furioso – North Star, Nonius, Shagya arab, Hucul, Magyar hidegvérű, Lipicai, Magyar parlagi szamár
Őshonos és veszélyeztetett magyar juh-, valamint kecskefajták:
Hortobágyi (magyar) racka, Gyimesi racka, Cikta, Cigája, Tejelő cigája, Magyar merinó, Magyar parlagi kecske
Őshonos magyar sertésfajták:
Szőke mangalica, Vörös mangalica, Fecskehasú mangalica
Őshonos magyar baromfifajták:
Tyúkok: Fehér magyar tyúk, Sárga magyar tyúk, Kendermagos magyar tyúk, Fogolyszínű magyar tyúk, Fekete erdélyi kopasznyakú tyúk, Fehér erdélyi kopasznyakú tyúk, Kendermagos erdélyi kopasznyakú tyúk
Gyöngytyúk: Magyar parlagi gyöngytyúk
Kacsa: Fehér magyar kacsa, Tarka magyar kacsa
Lúd: Magyar lúd, Fodros tollú magyar lúd
Pulyka: Rézpulyka, Bronzpulyka
 


Friss hírek

2024. november 20, szerda

Szacharin: emeltek a biztonsági küszöbértéken

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nemrég kiadott tudományos jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy a szacharin emberi fogyasztása biztonságos, ezért megemelte a megengedhető napi beviteli értéket (ADI), mely 5 helyett most már 9 mg/testtömeg kilogramm.

Tovább >

2024. november 14, csütörtök

Somogy vármegyét is elérte a madárinfluenza

Ezúttal Somogy vármegyében mutatta ki a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Emellett a fertőzéssel már érintett Jász-Nagykun-Szolnok vármegye újabb területén is azonosították a betegséget. Az érintett állományok felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van.

Tovább >