null Felismerés, megelőzés, jelentés: Immáron harmadik éve zajlik az EFSA afrikai sertéspestis tájékoztató kampánya

Felismerés, megelőzés, jelentés: Immáron harmadik éve zajlik az EFSA afrikai sertéspestis tájékoztató kampánya

2022. július 20, szerda

2022-ben is folytatja tájékoztató kampányát az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (European Food Safety Authority, EFSA), amelynek eszközeivel immáron harmadik éve igyekszik elősegíteni az afrikai sertéspestis európai terjedésének megállítását. Az idei év újdonsága, hogy az EFSA négy országban próba jelleggel új típusú kampánytevékenységeket is indít.

Harmadik éve zajlik az EFSA nagyszabású kampánya, amely az afrikai sertéspestis (ASP) európai haszonállatok körében történő terjedésére hívja fel a figyelmet. A kampány Európa délkeleti régióját célozza meg, ezen belül a helyi hatóságokkal partnerségben, tizennyolc célországban zajlik: Albánia, Bosznia és Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Cseh Köztársaság, Észtország, Görögország, Magyarország, Koszovó*, Lettország, Litvánia, Montenegró, Észak-Macedónia, Lengyelország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia.

Az idei „Állítsuk meg az afrikai sertéspestist!”  kampány során nemcsak a gazdák, hanem az állatorvosok és a vadászok is célközönséggé válnak, hiszen ezek a szakemberek a biológiai biztonsággal kapcsolatos tanácsadóként támogatják az állattartókat. Ilyen módon a #StopASF kampány egyre hatékonyabban egészíti ki az Európai Bizottság és más nemzetközi szervezetek folyamatos erőfeszítéseit, amelyeknek célja ugyancsak a betegség felszámolása Európában.

"Az afrikai sertéspestis egy rendkívül fertőző betegség, amely Európa-szerte olyan régiókban is terjed, amelyek korábban nem voltak érintettek. A betegség terjedése globális veszélyt jelent, és pusztító veszteségeket okozott a sertéstenyésztőknek Európában és azon kívül" - mondta Bernhard Url, az EFSA ügyvezető igazgatója.  

"Helyi hatósági partnereinkkel együtt azon dolgozunk, hogy elérjük azokat a gazdákat, akiknek az állatállományát és megélhetését érintette ez a halálos betegség. A #StopASF kampány célja, hogy a gazdákat, valamint az állatorvosokat és a vadászokat tájékoztassuk arról, hogy mire kell odafigyelniük a felismerés, megelőzés és jelentés területén." 

A #StopASF kampánnyal kapcsolatos további információkért, infografikákért, közösségi média posztokért és egyéb anyagokért látogasson el az EFSA ASP-kampányának weboldalára

Mi az az afrikai sertéspestis (ASP)?
Az afrikai sertéspestis (African Swine Fever-ASF) egy, a házisertéseket és vaddisznókat érintő, vírus okozta betegség. A vírus ártalmatlan az emberre, de számos országban jelentős gazdasági kárt okozott már. Európában nincs ellene elfogadott védőoltás, ezért egy járványkitörés nagy számú házisertés leölését teszi szükségessé az érintett területeken.

Kiket céloz a kampány?
A kampány a házisertésekkel és vaddisznókkal kapcsolatba kerülő egyéneknek és szervezeteknek szól, ideértve a sertéstenyésztőket, vadászokat és állatorvosokat is. A kampány célja, hogy a helyi gazdálkodói csoportok, állatorvosi szervezetek, vadászegyesületek és más érintett szervek segítségével bemutassa, hogyan lehet megelőzni az ASP terjedését.

*Ez a megjelölés nem érinti a státusszal kapcsolatos álláspontokat, és összhangban van az ENSZ BT 1244. sz. határozatával és a Nemzetközi Bíróság Koszovó Függetlenségi Nyilatkozatáról szóló véleményével. 

Fotó: https://multimedia.efsa.europa.eu/asf/#/hu/


Friss hírek

2024. december 11, szerda

Elővigyázatosságra int a Nébih: újabb tűzifacsalásra derült fény

Ezúttal a soproni székhelyű Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. nevében kínáltak tűzifát csalók eladásra. Egy vásárló azonban felvette a kapcsolatot az érintett erdőgazdasággal, így a tűzifacsalás kapcsán tett bejelentés alapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei azonnal megkezdték a hatósági intézkedést. A tűzifacsalók elkerülése érdekében a Nébih hatékony segítséget nyújt a honlapján közzétett adatbázisokkal, valamint tűzifavásárlásra vonatkozó tanácsaival.

Tovább >

2024. december 11, szerda

Újdonságok az elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN) használatával kapcsolatban

Új funkciókkal bővült az elektronikus Gazdálkodási Napló. Többek között a táblaszerkesztési változások kezeléséhez készült útmutató, illetve a növényvédelmi kezelés végzésével kapcsolatos nyilatkozat is elérhető a programban résztvevők számára.

Tovább >