null Erdőgazdaság nevével visszaélve ígértek tűzifát a csalók

Erdőgazdaság nevével visszaélve ígértek tűzifát a csalók

2024. szeptember 9, hétfő

A székesfehérvári állami erdőgazdaság, a Vadex Zrt. nevét felhasználva hirdettek csalók olcsó tűzifát. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőre telefonos próbavásárlás során buktatta le a szélhámost: Senki ne rendeljen tűzifát a 06-30/681-1933-as telefonszámon, valamint ne utaljon a 12100011-17935454 számlaszámra! A hatóság továbbra is hangsúlyozza, hogy kizárólag megbízható helyről és kellő odafigyeléssel vásároljanak tűzifát.

A székesfehérvári állami erdőgazdaság, a VADEX Zrt. munkatársa jelezte a Nébihnek, hogy már több telefonhívást is kaptak, amelyben a helyi erdészet akciós tűzifájáról és az előre utalás technikai tudnivalóiról érdeklődtek a vásárlók. A részletek alapján azonban nyilvánvalóvá vált számukra, hogy csalók tévesztik meg a vásárlókat. 
Az erdészet bejelentése alapján a Nébih a 06-30/681-1933-as telefonszámon próbavásárlást indított. Az egyeztetés során a csalók jelezték, hogy száraz tűzifát tudnak kiszállítani a jövő hét folyamán, és a fa származási helyeként a székesfehérvári erdészetet jelölték meg. A nagy érdeklődésre való tekintettel csak a teljes vételár előre utalásával biztosították volna a következő heti szállítást, így egyúttal meg is adták a  számlaszámot, amire a pénzt várták. Ezt követően a Nébih ellenőre felfedte magát, a hívott fél pedig azonnal bontotta a vonalat.

Nagyon fontos, hogy senki ne rendeljen a 06-30/681-1933-as telefonszámon, valamint ne utaljon a 12100011-17935454 számlaszámra!

Hogyan lehet elkerülni a csalókat?
A csalásokhoz és jogszerűtlen hirdetésekhez használt adatokat, valamint telefonszámokat a Nébih kereshető formában közzéteszi, így ebben a listában érdemes először ellenőrizni a tűzifahirdetésekben megadott telefonszámokat: https://portal.nebih.gov.hu/jogszerutlen-hirdetesek-adatai
Fontos tudni, hogy a szállítási költségek nagyon magasak, így azokat a hirdetéseket, amelyekben nem egy konkrétan lehatárolt területre, hanem az egész országra vagy teljes országrészekre kínálnak tűzifát eladásra, fenntartással kell kezelni. Ez ugyanis annak a jele, hogy a kiszállított tűzifával nagy valószínűséggel átverik a megrendelőt, hiszen a tűzifa- eladások egyik jelentős árnövelő tényezője a szállítási távolság, amelynek a költsége meg kell, hogy térüljön. Emellett a messziről jött fuvarost sokkal nehezebb utolérni, mint a helyi illetőségűt, akinek telephelye is van.
A tűzifavásárlás 15 pontos ellenőrzőlistája a https://portal.nebih.gov.hu/eutr-vasarloi oldalon olvasható.

A telefonon történő tűzifarendelés során pedig érdemes tisztázni, hogy az alábbi kérdésekre az eladó hajlandó-e és tud-e válaszolni: 

  • Bejelentkezett Ön a Nébih hatósági nyilvántartásába tűzifa-kereskedőként vagy erdőgazdálkodóként? Ha igen, milyen azonosító számot kapott, és ennek megfelelően, mi az erdőgazdálkodói kódja vagy az EUTR technikai azonosítószáma?

A hirdetésben szereplő vagy a telefonon megadott EUTR technikai azonosító szám valódisága ellenőrizhető a Nébih honlapján: http://portal.nebih.gov.hu/felir-kereso 

  • Ha reklamációm lenne a tűzifával kapcsolatban, abban az esetben kit kereshetek, milyen címen és telefonszámon?
  • Ön rendelkezik telephellyel, ahol megnézhetem előzetesen a tűzifát? 
  • A tűzifa-szállítmány mellé hoznak szállítójegyet, amin szerepel: az Önök neve és címe, EUTR azonosítója; a tűzifa fafaja és mennyisége, az autó rendszáma, amivel hozzák a fát; a sofőr neve és címe; valamint az a hely, ahonnan a fát hozzák?
  • Kérem, amikor elindulnak hozzám a fával, telefonon hívjanak fel, és adják meg a teherautó rendszámát, mert csak az azzal érkező szállítmányt fogadom! 

Ha ezekre a kérdésekre nem hajlandó vagy nem tud válaszolni a hirdető, esetleg nemleges választ ad, vagy nem a megadott EUTR azonosító számhoz, erdőgazdálkodói kódhoz tartozó néven hirdetik a tűzifát, akkor attól a személytől kockázatos a vásárlás!
 


Friss hírek

2024. november 20, szerda

Szacharin: emeltek a biztonsági küszöbértéken

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nemrég kiadott tudományos jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy a szacharin emberi fogyasztása biztonságos, ezért megemelte a megengedhető napi beviteli értéket (ADI), mely 5 helyett most már 9 mg/testtömeg kilogramm.

Tovább >

2024. november 14, csütörtök

Somogy vármegyét is elérte a madárinfluenza

Ezúttal Somogy vármegyében mutatta ki a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Emellett a fertőzéssel már érintett Jász-Nagykun-Szolnok vármegye újabb területén is azonosították a betegséget. Az érintett állományok felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van.

Tovább >