null Eljárási díjjal egészülnek ki a fajtakísérleti vizsgálatok

Eljárási díjjal egészülnek ki a fajtakísérleti vizsgálatok

2025. január 29, szerda

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatja az érintetteket, hogy az állami elismeréshez elvégzett fajtavizsgálatok, valamint a növényfajta oltalomra bejelentett fajtakísérleti vizsgálatok díjai 2025. január 30-tól eljárási költséggel egészülnek ki. A kiegészítő díj a vizsgálatok járulékos elemeinek fedezésére szolgál, mint például a vetőmag és a termésnövelő anyagok beszerzése, vagy a mezőgazdasági gépi bérmunka.

Az állami elismeréshez elvégzett fajtavizsgálatokat, valamint a növényfajta oltalomra bejelentett fajtakísérleti vizsgálatokat érintő eljárási költség a Nébih honlapján való közzététel napjától, azaz 2025. január 30-tól érvényes és a már folyamatban lévő vizsgálatoknak az ezen dátum után felmerült költségeire, illetve az ezt követően felmerülő beállított DUS vizsgálat és gazdasági értékvizsgálat kísérletek költségeire vonatkozik.

A Nébih a növényfajta kísérletek eljárási költségeit a 2003. évi LII. törvény* 2024. január 1-jétől hatályos módosítása alapján határozta meg. A díj az alábbi tételeket foglalja magába:

  • A vetőmag,
  • a termésnövelő anyag,
  • a növényvédőszer,
  • a mezőgazdasági gépi bérmunka,
  • üzemanyag és a kenőanyag. 

Az eljárási költséget a Nébih az adott fajta vizsgálata során minden olyan vizsgálati évben felszámítja, amikor azt beállítja a hatóság. Így tehát többéves kultúrák esetében az eljárási költség a fajtavizsgálat minden évében jelentkezik.

A hivatal az eljárási költség mértékét évente felülvizsgálhatja. Az érvényes díjakat az alábbi tájékoztatóban érhetik el az érintettek: Fajtakísérleti vizsgálatok eljárási költségei
 


Friss hírek

2025. április 10, csütörtök

Útmutató a Nemzeti Talajtani Adatbázis gazdálkodói lekérdező felületéről

A Nemzeti Talajtani Adatbázis segítségével a gazdálkodók hozzáférhetnek földjeik talajvizsgálati adataihoz és nyomon követhetik azok állapotát. A rendszerhasználatának feltétele, hogy a gazdálkodó rendelkezzen a Magyar Államkincstár (MÁK) ügyfélazonosítóval. A Nébih rövid útmutatóval is segíti az online felület használatát.

Tovább >

2025. április 8, kedd

Az állattartóknak is nagy a felelőssége a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben!

Magyarországon négy szarvasmarha telepen azonosított a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) vírussal fertőzött állatokat. A hatóság folyamatosan ellenőrzi az állattartó telepeket. Újabb kitörés eddig nem történt. Mind a négy telepen, azok 10 km-es körzetében, és országosan is célzott hatósági intézkedések vannak életben. Az állategészségügyi hatóság ugyanakkor nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a megelőzés és a védekezés fontosságára. Az állattartóknak is nagy a felelőssége az RSZKF elleni védekezésben!

Tovább >