null Élelmiszerbiztonsági világnapról is döntött a Codex Főbizottság 40. ülése

Új elnök a Codex élén

2017. szeptember 5, kedd

A Codex Alimentarius Főbizottság évente egyszer tartja egyhetes ülését, hol Rómában, hol Genfben – e városok az alapító szervezetek (FAO és WHO) székhelyei. 

A Főbizottság jóváhagyása szükséges a munkák elkezdéséhez, folytatásához és befejezéséhez, a szabványtervezetek Codex szabvánnyá minősítéséhez. Az idei, 40. ülésen – 2017. július 17-22. között – 152 országból, 1 tagszervezetből (EU) és 46 szervezetből vettek részt képviselők. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági hivatalt Zentai Andrea CCMAS-alelnök képviselte.

Az ülés során több ponton módosították a Codex Eljárási Kézikönyvét és szabványtervezet-javaslatokat léptettek a következő szintre. Az antimikrobiális rezisztenciához (AMR) kapcsolódó két munka indításáról döntöttek; felülvizsgálják az AMR csökkentésére készített 2005-ös útmutatót, valamint kidolgozzák az AMR integrált figyelőrendszerének irányelveit. Sürgető feladatként jelentkezik az aktuálisan kevés munkaterhelés miatt elektronikusan működővé váló bizottságok eljárásának kidolgozása. Hagyományos napirendi pontokként szó volt a Codex anyaszervezeteinek programjáról és a Codex költségvetéséről, valamint a nemzetközi szervezetekkel való kapcsolatáról.

Az idei év kiemelt napirendi pontja volt a Codex új tisztségviselőinek megválasztása, mivel Awilo Ochieng Pernet (Svájc) elnök és Guilherme Costa (Brazília), Yayoi Tsujiyama (Japán) valamint Mahamadou Sako (Mali) elnökhelyettesek 3 éves megbízatása lejárt. A mali és brazil jelöltek közül a tagállami képviselők titkos szavazással a brazil Guilherme Costát választották meg elnöknek. Az elnökhelyettesi pozíciókra a libanoni, brit és indonéz jelölteket szavazták meg Mariam Eid, Steve Wearne és Purwiyatno Hariyadi személyében. Az elnök és helyetteseinek újraválasztása szabály szerint évente szükséges és legfeljebb kétszer lehetséges.

A távozó svájci elnökasszony kezdeményezésére a Codex ösztönzi egy állandó élelmiszer-biztonsági világnap kikiáltását. Ennek eredményeként az idei FAO Konferencián egy határozatot fogadtak el június 7. élelmiszerbiztonsági világnappá nyilvánításáról. Hasonló határozatot szükséges elfogadni a WHO Közgyűlésében is, ezután az ENSZ Közgyűlés elé kerülhet az ügy. A Főbizottság megtárgyalta a szükséges lépéseket és lehetőségeket, hogy a kívánt cél mihamarabb megvalósulhasson.

Az új Codex elnök és elnökhelyettesek eltökéltek a Codexben való részvétel fokozására

A Codex új elnöke és elnökhelyettesei levelet írtak az összes tagországnak, melyben körvonalazták céljaikat és törekvéseiket a Codex Főbizottság tisztségviselőiként. Egyik fő céljuk a Codexben való részvétel és a konszenzus megerősítése, valamint kifelé történő hirdetése. Szoros kapcsolatokat kívánnak ápolni a tagállamokkal, a titkársággal, az anyaszervezetekkel, valamint a bizottságok elnökeivel, akik a szabványok előrehaladásának kulcsszereplői. Ezen elhatározás keretében legalább egyikük részt kíván majd venni mindegyik Codex bizottság ülésén. A prioritásokat a 2020-2025-re készülő Stratégiai Tervben lesz szükséges rögzíteni.

http://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/roster/detail/en/c/1034014/


Friss hírek

2024. április 22, hétfő

Figyelem: Sok használt növényvédő gép tanúsító matricája lejárhatott a közelmúltban

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmezteti a növényvédő gépet üzemeltető termelőket, hogy a kötelező felülvizsgálati rendszer bevezetése óta már másodszor volt esedékes az 5 évnél idősebb gépek 3 évente kötelező műszaki felülvizsgálata. Ha egy permetezőgép nem felel meg az előírásoknak, a hatóság a munka beszüntetésére kötelezheti a gazdálkodót, valamint pénzbírságot is kiszabhat.

Tovább >

2024. április 22, hétfő

Vegyes eredményekkel és számos szankcióval zárult az idei tavaszi szezonális ellenőrzés

Március 1. és április 1. között tavaszi szezonális ellenőrzés zajlott az egész országban. A Nébih irányításával az élelmiszerlánc-felügyeleti szervek 2420 ellenőrzést végeztek, több mint 15 millió forint értékben szabtak ki bírságot, és mintegy 13 tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból. A hatósági felügyelők leggyakrabban higiéniai, nyomonkövethetőségi és a dolgozók egészségügyi alkalmasságával kapcsolatos hiányosságokat tapasztaltak. Laboratóriumi vizsgálat céljából a húsvéti időszak népszerű termékeit: a tormákat és a sonkákat vették górcső alá. A cél az volt, hogy az ünnepek alatt is kizárólag biztonságos élelmiszerek kerüljenek a családok asztalára.

Tovább >