null Egy újabb „aranyhasú” hazajutásában segített az ÁHSZ

Egy újabb „aranyhasú” hazajutásában segített az ÁHSZ

2020. augusztus 7, péntek

Ismét eredményes akción van túl a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálata (ÁHSZ). A halászati őrök a júniusban felderített ügyben az eljárást és bírságolást követően sikeresen visszaszállítottak az eredeti élőhelyére egy újabb jogszerűtlenül kifogott és áttelepített tőpontyot. A méretes, 27 kg-os, 92 cm testhosszúságú hal 17 km megtétele után került vissza a Vasmegyei megtalálási helyéről az eredeti „otthonába”.

A Nébih Állami Halőri Szolgálata csak 2020-ban 6 eljárást indított jogszerűtlenül kifogott és áttelepített őshonos, nagyméretű pontyok kapcsán. A szakemberek erőfeszítéseinek köszönhetően Vas, Tolna, Veszprém és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben több 20 kg feletti, az eredeti élőhelyéről eltulajdonított öregponty nyerte vissza szabadságát, és került vissza abba az élettérbe, ahol felnövekedett.

A leggyorsabb intézkedés során az ÁHSZ a tudomásszerzést követően mindössze egy hét alatt juttatta vissza eredeti élőhelyére az illegálisan áttelepített nagyhalat. De még a leghosszabb akcióban is csak egy hónapot vett igénybe a keresett hal felderítése, kifogása és ellenőrzött körülmények között történő visszaszállítása.

Az intézkedésekben jelentős segítséget nyújtottak azok a horgászok, állampolgárok és szervezetek, akik felismerték a halakat és bejelentéssel éltek a Nébih felé. Segítségüket ezúton is köszönjük!

A horgászok értékes észrevételeit a továbbiakban is az allamihalor@nebih.gov.hu címre várjuk.
 



Friss hírek

2025. január 21, kedd

Csak szigorú feltételekkel indulhat a baromfitartó gazdaságok madárinfluenza járványt követő be- és újratelepítése

A hatóság a 2024 októbere óta tartó madárinfluenza járvány okán elrendelt korlátozásokat hamarosan feloldja az egész ország területén. Ezt követően a baromfitartó telepeket újra be lehet telepíteni. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a madárinfluenza vírusa még mindig jelen van hazánkban! Ezt igazolja az állategészségügyi hatóság által (vadmadarakból folyamatosan) végzett, felügyeleti programban talált pozitív esetek magas száma. A tartó/tulajdonos által igényelt betelepítési engedély kiadását minden esetben hatósági helyszíni ellenőrzés fogja megelőzni. Egy újabb, a tavaly őszihez hasonló, jelentős járványhullám elkerülése érdekében a betelepítések kizárólag szigorú feltételek mellett történhetnek!

Tovább >

2025. január 17, péntek

Segítség a növényvédelmi nyilatkozat adatmező használatának értelmezésében

Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján a Nébih módosította az eGN rendszer beállítását a növényvédelmi kezelés végzéséhez kapcsolódó nyilatkozat esetében. Így, már azok számára sem jelent többlet adminisztrációt az eGN töltése, akik már e fejlesztés bevezetése előtt eleget tettek adatszolgáltatási kötelezettségük legalább egy részének, azaz töltöttek már fel növényvédelmi kezelést.

Tovább >