null Egy újabb „aranyhasú” hazajutásában segített az ÁHSZ

Egy újabb „aranyhasú” hazajutásában segített az ÁHSZ

2020. augusztus 7, péntek

Ismét eredményes akción van túl a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálata (ÁHSZ). A halászati őrök a júniusban felderített ügyben az eljárást és bírságolást követően sikeresen visszaszállítottak az eredeti élőhelyére egy újabb jogszerűtlenül kifogott és áttelepített tőpontyot. A méretes, 27 kg-os, 92 cm testhosszúságú hal 17 km megtétele után került vissza a Vasmegyei megtalálási helyéről az eredeti „otthonába”.

A Nébih Állami Halőri Szolgálata csak 2020-ban 6 eljárást indított jogszerűtlenül kifogott és áttelepített őshonos, nagyméretű pontyok kapcsán. A szakemberek erőfeszítéseinek köszönhetően Vas, Tolna, Veszprém és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben több 20 kg feletti, az eredeti élőhelyéről eltulajdonított öregponty nyerte vissza szabadságát, és került vissza abba az élettérbe, ahol felnövekedett.

A leggyorsabb intézkedés során az ÁHSZ a tudomásszerzést követően mindössze egy hét alatt juttatta vissza eredeti élőhelyére az illegálisan áttelepített nagyhalat. De még a leghosszabb akcióban is csak egy hónapot vett igénybe a keresett hal felderítése, kifogása és ellenőrzött körülmények között történő visszaszállítása.

Az intézkedésekben jelentős segítséget nyújtottak azok a horgászok, állampolgárok és szervezetek, akik felismerték a halakat és bejelentéssel éltek a Nébih felé. Segítségüket ezúton is köszönjük!

A horgászok értékes észrevételeit a továbbiakban is az allamihalor@nebih.gov.hu címre várjuk.
 



Friss hírek

2026. június 22, hétfő

Házisertés ASP: minden minta negatív

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a június 3-ai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kitörés óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A szakemberek a védő- és megfigyelési körzetben ellenőrizték az összes házisertés-állományt. A járványkitöréshez kapcsolódóan a Nébih laboratóriuma mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált, amelyek minden esetben negatív eredményt mutattak.

Tovább >

2026. június 21, vasárnap

Budapesten és öt új vármegyében lép életbe tűzgyújtási tilalom

A napsütéses idő és kánikula tovább szárítja a biomasszát és a napokban sem várható elegendő csapadék. Ennek okán holnaptól (június 22.) Budapesten, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben is érvénybe lép a tűzgyújtási tilalom. Továbbá Pest, Heves, Csongrád-Csanád, Borsod-Abaúj-Zemplén és Bács-Kiskun vármegyékben fennmarad a korlátozás.

Tovább >