null Cégadatokkal is visszaélve csalta ki a pénzt a „tűzifa-kereskedő”

Cégadatokkal is visszaélve csalta ki a pénzt a „tűzifa-kereskedő”

2022. augusztus 26, péntek

Egy valós cég adatait is felhasználva csaltak ki pénzt egy tűzifavásárlótól, aki a közösségi médiában feladott hirdetés alapján vásárolt. Az eset ismét felhívja a figyelmet arra, hogy a jelenlegi megnövekedett kereslet mellett rendkívül körültekintően kell eljárni a tűzifa beszerzésekor. A Nébih összegyűjtötte az általánosan érvényes legfontosabb tanácsokat, de egyúttal felhívja a vásárlók figyelmét, hogy a 12042847-01843406-00100001 számlaszámra ne utaljanak pénzt, mert azt csalók kezelik!

A tűzifa iránti rendkívüli kereslet állandósult és az árak, kiszállítási idők növekedésével a csalók is egyre aktívabbá váltak: elszántan és mind gátlástalanabbul próbálják megtéveszteni a vásárlókat. Ennek hű példája az az eset, amelyről augusztus közepén érkezett bejelentés a Nébih-hez: a „tűzifa-kereskedő” a megrendeléskor egy valódi cég adataival hitelesítve magát előre utalást kért, annak kiegyenlítése után azonban – a termékkel együtt – nyomtalanul eltűnt.

A hirdetésre a vevő a legnagyobb közösségi felületen, a Facebook-on figyelt fel, majd többszöri egyeztetés után előlegszámlát kapott. Az ismert online számlázó programmal készített pénzbekérőn szereplő cégadatokat le is ellenőrizte, melyek egy valódi, bejegyzett vállalkozást takartak. Az eladó hihető magyarázattal is szolgált, hogy miért van szükség az előleg azonnali utalására a szállítás garantálásához, így azt a vevő teljesítette. Noha ekkora a számos „okos” magyarázat már gyanússá vált számára és inkább elállt volna az üzlettől, a pénz visszafizetését hiába kérte, az eladó eltűnt.

A Nébih felhívja a lakosság figyelmét, hogy a 12042847-01843406-00100001 számlaszámra ne utaljanak, mert csalók kezelik!

Különös körültekintést igényelnek a tűzifa hirdetések

  • Napjainkra a legjelentősebb hirdetési portálok – többek között a Nébih-el kialakult aktív és jó kapcsolat hatására – egyre nagyobb odafigyeléssel elemzik a feladott hirdetéseket, hogy kiszűrhessék a jogsértőket. 
  • A hatóság látókörébe került csalókkal szemben több rendőrségi nyomozás is indult már. A leghatékonyabb eszköz azonban a megelőzés: a vevő megfelelő felkészültsége, amikor kiválasztja, hogy kitől és milyen feltételekkel rendel tűzifát. A legfontosabb tanácsok, praktikák továbbra is:
  • Pénzt soha ne utaljon előre tűzifa vásárlásakor! 
  • A közösségi médiában megjelent hirdetések megbízhatóságát fokozottan kell ellenőrizni! A tűzifavásárlás nagy szakértelmet igényel, ezért ne a legolcsóbb ár alapján, hanem az eladó megbízhatósága, ismertsége, későbbi beazonosíthatósága alapján válasszon. 
  • Vásároljon ismert kereskedőtől, erdőgazdálkodótól. Ellenőrizze EUTR azonosító számát, cégadatait a https://portal.nebih.gov.hu/eutr-kereso oldalon!
  • Nézze meg a Nébih fekete listáját: https://portal.nebih.gov.hu/jogszerutlen-hirdetesek-adatai. Ha szerepel benne a hirdető telefonszáma, semmiképpen ne vásároljon tőle!
  • Tűzifát csak szállítójeggyel vegyen át.
  • Lerakodás előtt alaposan nézze meg a kiszállított fát. 
  • Kétség esetén jelezze a jogszerűtlennek tűnő hirdetéseket a Nébih-nek az eutr@nebih.gov.hu e-mail címen!


A választáshoz megbízható segítség a Nébih Tűzifát Okosan! felülete, ahol számos regisztrált tűzifa kereskedő ajánlata elérhető: https://tuzifatokosan.nebih.gov.hu/kereses 
 


Friss hírek

2024. július 25, csütörtök

A napsütés ellenére borús eredményekkel zárult a strandbüfék és a street foodok nyári szezonális ellenőrzése

A 2024-es nyári szezonális ellenőrzés-sorozatban a strandbüféket és a street foodokat is felkeresték az élelmiszerbiztonsági felügyelők. Az egész országban 346 vendéglátó létesítményt vizsgáltak. Az ellenőrzések vegyes eredményekkel zárultak: a szakemberek számos egységben találtak lejárt termékeket, továbbá a higiéniai feltételek, az alapanyagok tárolása és nyomonkövetése, valamint a dolgozók egészségügyi alkalmasságának igazolása kapcsán is merültek fel problémák. A hatóságok 48 esetben indítottak eljárást, a kiszabott bírságok értéke meghaladta a 3 millió forintot. Összesen 205 kg élelmiszert vontak ki a forgalomból, 703 ezer forint értékben.

Tovább >

2024. július 23, kedd

Nagy érdeklődés fogadta a fitotoxicitás témában megrendezett tordasi szakmai napot

Az elmúlt héten Tordason Fitotoxicitási vizsgálatok kapcsán tartott szakmai bemutatót a Nébih. A nagy érdeklődést kiváltó rendezvény a VP1-1.2.1-23 kódszámú felhívás által elnyert projektnek köszönhetően valósulhatott meg.

Tovább >