null Az általánosan használt antibiotikumokkal szemben rezisztens baktériumok még mindig gyakran megtalálhatóak az emberekben és az állatokban

Az általánosan használt antibiotikumokkal szemben rezisztens baktériumok még mindig gyakran megtalálhatóak az emberekben és az állatokban

2023. március 8, szerda

A Salmonella és a Campylobacter általánosan használt antimikrobiális szerekkel szembeni rezisztenciáját gyakran figyelik meg emberekben és állatokban - derül ki az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) által kiadott jelentésből.

A kritikus fontosságú antimikrobiális szerekkel szembeni egyidejű rezisztenciát azonban általában alacsony szinten észlelték, de azért akadtak kivételek: néhány szalmonellatípus és a Campylobacter coli több országban.
Ugyanakkor számos országban voltak biztató tendenciák, ahol az élelmiszer-termelő állatokból származó baktériumok egyre nagyobb arányban voltak érzékenyek az összes tesztelt antibiotikumra. Emellett a széles spektrumú béta-laktamázokat (ESBL-k) és az AmpC béta-laktamázokat (AmpC) termelő az E. coli előfordulási gyakorisága is csökken.
Az E. coli karbapenemmel szembeni rezisztenciája továbbra is ritka az élelmiszer-termelő állatokban és az emberekben. Mivel a karbapenemek a végső esetben alkalmazott antibiotikumok csoportjába tartoznak, ezért minden olyan megállapítás, amely ezekkel szembeni rezisztenciát mutat a zoonotikus baktériumokban aggodalomra adhat okot. Ezért a karbapenemmel szembeni rezisztenciát folyamatosan ellenőrizni kell.
Az EFSA cikkében több interaktív kommunikációs eszköz is elérhető. Az egyik adatvizualizációs eszköz például 2020-ban és 2021-ben mutatja be az emberek, az állatok és az élelmiszerek rezisztenciaszintjét országonkénti bontásban. 


 


Friss hírek

2023. március 21, kedd

A magyar hatóság ezentúl a célországba továbbítja fizikai ellenőrzésre a növényi termék szállítmányokat

A harmadik országból származó, élelmiszernek szánt növényi termékek esetében ezentúl a magyar hatóság a fizikai ellenőrzéseket nem végzi el Magyarországon, hanem a szállítmányokat továbbítja a célországba. Emiatt az Európai Unióba történő behozatal során a vállalkozóknak kötelező megadniuk az ellenőrző pontot is. Az adatszolgáltatás elmaradása az ügyintézési idő számottevő növekedésével járhat.

Tovább >

2023. március 21, kedd

Módosult ügyeleti rend a Nébih ügyfélszolgálatán

2023. március 24-én (pénteken) a Nébih általános (06-1-336-9000), ENAR (06-1/336-90-50), Felügyeleti Díj (06-1-336-9024), valamint Zöldszám ügyfélszolgálata (06-80-263-244) továbbképzés miatt csökkentett kapacitással fog működni az alábbiak szerint.

Tovább >