null Állati eredetű melléktermékek import szállításának állategészségügyi feltételrendszere

Állati eredetű melléktermékek import szállításának állategészségügyi feltételrendszere

2024. augusztus 12, hétfő

Harmadik országból történő élőállat, állati eredetű termékek és -melléktermékek behozatala során a szállítmányoknak speciális állategészségügyi import előírásoknak kell megfelelniük.

Az EU importra engedélyezett országok listáját a nem emberi fogyasztásra szánt állati eredetű melléktermékek Unióba történő beléptetése tekintetében az (EU) 2011/142 rendelet XIV. melléklete tartalmazza.

Állati termékek és állati melléktermékek esetén az országlista mellett - EU exportra jogosult - létesítménylista is létezik, amely azon országokat és azon belül azon üzemeket tartalmazza, amelyekből feladhatnak árut az EU-ba.

Nem uniós országok: Az ABP létesítmények jegyzéke
Kérjük, olvassa el a „Nem uniós országok engedélyezett létesítményei” oldalt:
https://food.ec.europa.eu/safety/biological-safety/food-hygiene/non-eu-countries-authorised-establishments_en

A nem uniós ország illetékes hatóságának közvetlenül a TRACES NT-ben kell bejelentenie az új létesítményt vagy annak módosítását. Részletes útmutatásért kérjük, tekintse meg a létesítmények jegyzékének módosítására vonatkozó felhasználói útmutatót: 
https://food.ec.europa.eu/document/download/1df14410-bf1d-4f62-85f5-8f2986d188b3_en?filename=animal-products_approved-establishments_abp_estab-upd_user-guide_non-eu.pdf

Az uniós országok illetékes hatóságai engedélyezik és nyilvántartásba veszik az állati melléktermékeket és az azokból származó termékeket kezelő létesítményeket. Ezen létesítményekről naprakész jegyzékeket is készítenek és tesznek közzé:
https://webgate.ec.europa.eu/tracesnt/directory/listing/establishment/publication/index#!/search

A 1069/2009/EK rendelet: az állati melléktermékekre és az azokból származó termékekre vonatkozó egészségügyi szabályokat tartalmazza (az 1774/2002/EK rendelet hatályon kívül helyezése) - 2011. március 4-től alkalmazandó.

Az állati eredetű melléktermék állategészségügyi bizonyítvány köteles.

A szállítmányokat az első EU belépési ponton állategészségügyi határellenőrzésnek kell alávetni. A belépési pont állategészségügyi határkirendeltségeit a tervezett belépésről elektronikusan, az ún. Közös Egészségügyi Beléptetési Okmány (KEBO) I. részének TRACES-NT (Trade Control and Expert System New Technologies) rendszerben történő kitöltésével előzetesen értesíteni kell legalább 1 munkanappal a szállítmány valós megérkezése előtt.

A szállítás előtt minden esetben azt ajánljuk, hogy vegye fel a kapcsolatot az első beléptető állategészségügyi határállomással is az esetleges problémák elkerülése miatt!

A szerb-magyar határon Röszke Állategészségügyi határállomáson lehetséges az áru beléptetése (Elérhetőség az alábbi linken:
https://portal.nebih.gov.hu/-/magyarorszag-jovahagyott-allategeszsegugyi-hatarallomasainak-jegyzeke

Az EU állat-egészségügyi határállomások listája és elérhetőségeik az alábbi linken találhatók:
https://ec.europa.eu/food/animals/vet-border-control/bip-contacts_en

Felhívom figyelmét, hogy a hivatkozott rendeletek folyamatosan frissülnek, így mindig a legfrissebb módosított verziót szükséges felkeresni az EURLEX jogszabály kereső oldalán.

Európai Uniós szabályok:

Az 1069/2009/EK rendelet, a 142/2011/EU bizottsági rendelet és a 2023/1605/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet képezi a keretet, amelyben az állati melléktermékek kezelése, gyűjtése, feldolgozása és kereskedelme zajlik. A fő elvek a biztonságos beszerzés, a biztonságos kezelés és a biztonságos végfelhasználás. Ezt a nyomon követhetőség, a nyersanyag- és  a termékek feldolgozására és felhasználására vonatkozó kockázatalapú intézkedések révén érik el.