null Állatgyógyászati készítményeket vizsgált a Nébih ‒ a termékek többsége megfelelőnek bizonyult

Állatgyógyászati készítményeket vizsgált a Nébih ‒ a termékek többsége megfelelőnek bizonyult

2024. augusztus 5, hétfő

A Nébih szakemberei az idei nyári szezonális ellenőrzés folyamán a macskák számára engedélyezett, külső élősködők elleni spot-on rácsepegtető oldatokat is vizsgálták. A bolhák és kullancsok riasztására, valamint irtására törzskönyvezett szerek egész évben fontos szerepet játszanak a macskák védelmében, a nyári időszakban azonban alkalmazásuk kiemelten fontos. A 13 ellenőrzött készítmény közül 8 kifogástalannak bizonyult, 5 terméknél a csomagolás kapcsán állapítottak meg hibát a szakemberek.

A spot-on közkedvelt gyógyszerforma, mely az állat bőrére csepegtetendő, pipettás kiszerelésű oldat. Hatékonysága a bolhák ellen általában 4 hét, vagyis egyetlen adag alkalmazása 4 hétig képes megelőzni az újrafertőződést. Az állaton lévő bolhákat a szer 24 órán belül elpusztítja. Az oldat kullancsok elleni hatékonysága lassabban alakul ki és rövidebb ideig (jellemzően csak 1-2 hétig) tart. Elérhető azonban olyan készítmény is, amelynek a hatékonysága 12 hét bolhák és kullancsok ellen egyaránt.

A hatóság szakemberei kereskedelmi forgalomban kapható 13 különböző fajta, többféle hatóanyag-tartalmú spot-on állatgyógyászati készítményt vizsgáltak a nyári szezonális ellenőrzés-sorozat részeként. A Nébih laboratóriumában sor került a termékek hatóanyag-tartalmának, egységességének, azaz a pipettából kinyerhető oldat mennyiségének, valamint az oldatok sűrűségének mérésére. 

Az értékelés kiterjedt a dobozon feltüntetett információra, továbbá a használati utasításra is.
A csomagoláson az információkat magyar nyelven, könnyen olvashatóan, értelmezhetően kell megjeleníteni, továbbá a használt piktogramoknak is megfelelő minőségűeknek kell lenniük.
A használati utasítás szempontjából elvárás, hogy a csomagoláson szerepeljen az engedélyszám, a lejárati idő, a tárolási előírások, a célállatfaj, a javallat és ellenjavallatok, továbbá az adagolás és az alkalmazási mód mellett a hatástartam, a mellékhatások, valamint a figyelmeztetések is.

A 13 állatgyógyászati készítmény vizsgált paraméterei megfeleltek a forgalomba hozatali engedélyben szereplőknek. Nem mondható el ugyanez a csomagolás esetében. Négy állatgyógyászati készítménynél ugyanis a külső csomagoláson megtalálható információk, míg egynél a belsőn szereplő piktogram tért el az engedélyben foglaltaktól. A hatósági szakemberek felszólították az érintett termékek gyártóit vagy forgalmazóit a hibák kijavítására. 

A nyári szezonális ellenőrzés másfél hónappal ezelőtt vette kezdetét, és egészen augusztus 15-ig tart majd. Az országos akció további részében a Nébih, valamint a kormány- és járási hivatalok szakemberei a szezonális gyümölcsökre és zöldségekre, a grillsajtokra, a növényvédőszerekre, valamint az élőállat-szállítmányok ellenőrzésére fognak még fókuszálni.
 


Friss hírek

2024. szeptember 5, csütörtök

Szeptember 10-11-én csökkentett kapacitással működik a Nébih ügyfélszolgálata

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tájékoztatja az ügyfeleket, hogy 2024. szeptember 10-11-én a Nébih ügyfélszolgálatai továbbképzés miatt csökkentett kapacitással működnek.

Tovább >

2024. szeptember 3, kedd

Élelmiszerlánc-biztonsági szempontból kedvezőek az idei nyári tapasztalatok

Eredményesen zárult a nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés. A két hónapos vizsgálatsorozat során tucatnyi célterületen mintegy 1200 egységet, valamint csaknem 1500 terméktételt vizsgáltak az élelmiszerlánc-felügyeleti szakemberek. A döntően pozitív eredmények, valamint a feltárt hibák egyaránt jól mutatják az élelmiszerbiztonságért végzett munka sikerét és szükségességét.

Tovább >