null Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium fejlesztésére nyert pályázati forrást a Nébih és a MATE

Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium fejlesztésére nyert pályázati forrást a Nébih és a MATE

2023. március 22, szerda

Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium fejlesztése céljából nyert számottevő, 1,2 mrd Ft pályázati forrást a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel közösen, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Nemzeti Laboratórium programjában. A 2022-2.1.1-NL-2022-00006 azonosító számú projekt részeként többek között mobil vizsgálólaboratóriumokat fejlesztenek, továbbá létrejön egy országos talajtani adatbázis, mely hazai talajspektrális könyvtárral is kiegészül. A fejlesztések egyaránt segítségére lesznek a gazdálkodóknak, a laboratóriumoknak és a közigazgatási szereplőknek.

Az Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium a talaj és a hozzá kapcsolódó környezetállapot megőrzését és javítását tűzte ki céljául. A Nébih fő talajvédelmi törekvése, hogy közelebb hozza egymáshoz a gazdálkodók talajművelési szokásait és az agrártudományos ágazatban elért fejlesztéseket, továbbá, hogy segítse a talaj romlásának mérséklését.

A hivatal létrehozta a magyarországi talajlaboratóriumok vizsgálati eredményeit összesítő Nemzeti Talajtani Adatbázist, amely kiegészül egy hazai talajspektrális könyvtárral. A rendszer a talajok termékenységét, funkcióit, valamint a térbeli kiterjedését célzó kutatásoknak biztosít hátteret. Emellett az adatbázis a folyamatosan bővülő adatok révén a gazdálkodókat és a közigazgatási szerveket is segíti abban, hogy talajvédelmi feladataikat kiegészítő anyagi vagy adminisztratív terhek nélkül elvégezhessék. 

A fejlesztés első ütemében elkészült az adatok beküldésére szolgáló webszerviz szolgáltatás, melynek köszönhetően a talajvizsgálati adatok több mint fele automatizáltan gyűjthető. A második ütemben – előreláthatólag 2023. második félévétől – a Nébih elérhetővé teszi a manuális adatszolgáltatást biztosító online felületet az interfészes kapcsolattal nem rendelkező vizsgálóhelyek számára.

Az Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium projekt részeként három szakmai területet lefedő mobil vizsgálólaboratóriumot is kialakít a MATE. Ennek során mobil talajlaboratórium, a tüzelőberendezések és a gázmotoros technológiák légszennyező anyag kibocsátásának vizsgálatára alkalmas emissziós mobil laboratórium, valamint növényvédőgépek vizsgálatára alkalmas mobil laboratórium létrehozására kerül sor. 
A projekt részeként kialakítanak egy szerves mikroszennyező-analitikai laboratóriumot is, mely kiegészül a vizsgálati módszertan fejlesztésével. 

A program fő felelőse a Nébih, valamint a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), a fejlesztés az Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Kft. (AKI) szakmai támogatásával valósul meg. Az 1 215 200 080 forint támogatási forrású projekt előreláthatólag a 2023. év végén zárul.
 


Friss hírek

2023. június 5, hétfő

Idén is folytatják a szakmai munkát a FAO/WHO Codex Alimentarius Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottságának budapesti ülésén

2023. június 13-16. között tartja Budapesten a 42. szakmai ülését az idén 60 éves FAO/WHO Codex Alimentarius Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottsága (CCMAS). A nemzetközi szervezet szabványrendszereinek laboratóriumi kérdéseit összefogó testület 1972 óta Magyarországon ülésezik, valamint az elnöki feladatokat is minden évben magyar szakember látja el.

Tovább >

2023. június 2, péntek

Magyarország csatlakozik az afrikai sertéspestis megállítása érdekében indított európai kampányhoz (#StopASF)

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (European Food Safety Authority - EFSA) 2023-ban is európai szintű kampánnyal támogatja az afrikai sertéspestis (ASP) elleni küzdelmet. Az immár negyedik éve tartó #StopASF (#StopAfricanSwineFever – Állítsuk meg az afrikai sertéspestist) kampány tizennyolc európai országban, köztük Magyarországon is felhívja a gazdák, vadászok és az állatorvosok figyelmét erre a rendkívül fertőző betegségre, arra ösztönözve az érdekelteket, hogy lépéseket tegyenek a betegség terjedésének megállítására.

Tovább >