null Afrikai sertéspestis kampány: még több országban hívja fel a figyelmet az EFSA

Afrikai sertéspestis kampány: még több országban hívja fel a figyelmet az EFSA

2021. július 22, csütörtök

Az EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság, European Food Safety Authority) további kilenc országra, köztük Magyarországra is kiterjeszti az afrikai sertéspestis (ASP, African Swine Fever) Európai terjedésének megállítása érdekében indított kampányát.

Tavaly nyáron az EFSA a délkelet-európai országokban indította el az ASP szemléletformáló kampányt. A programban az „aggodalomra okot adó régió”, azaz azon országok hatóságai vettek részt, amelyek szomszédságában a betegség már megjelent, ezek Albánia, Bosznia és Hercegovina, Horvátország, Görögország, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia, Szerbia és Szlovénia. Az EFSA most elsősorban a sertéstartó gazdákat célozva kiterjeszti a kampányt Magyarországra, Bulgáriára, Csehországra, Litvániára, Lettországra, Lengyelországra, Szlovákiára, Észtországra és Romániára.

„Tudományos szervezetként fáradhatatlanul dolgozunk azon, hogy olyan értékeléseket készítsünk, és olyan ajánlásokat tegyünk, amelyek segíthetnek az afrikai sertéspestis által fenyegetett országoknak megvédeni állataikat és gazdaságaikat” – mondta Nikolaus Kriz, az EFSA állat- és növény-egészségügyi egységének vezetője. „Tavaly úgy döntöttünk, hogy a tudományos ismereteinket a helyszínre, egy gyakorlatiasabb szintre visszük és megmutatjuk, hogy az EFSA elkötelezetten segít a gazdáknak és másoknak, akik e szörnyű betegség árnyékában élnek. A kampányt jól fogadták az első körbe bevont országok, ezért most még több érintett figyelmét szeretnénk felhívni a felismerés, a megelőzés és a bejelentés fontosságára.”
A kampány kiegészíti az Európai Bizottság és más nemzetközi szervezetek folyamatos erőfeszítéseit, amelyek célja a betegség felszámolása Európában.
Mi az az afrikai sertéspestis?
Az afrikai sertéspestis (ASP, African Swine Fever) egy, a házisertéseket és vaddisznókat érintő, vírus okozta betegség. A vírus ártalmatlan az emberre, de számos országban jelentős gazdasági kárt okozott már. Nincs ellene oltás, ezért egy járványkitörés nagy számú házisertés leölését teszi szükségessé az érintett területeken.
Célok és célközönség
A kampány a házisertésekkel és a vaddisznókkal kapcsolatba kerülő embereket és csoportokat, különösen a sertéstenyésztőket célozza, és segíti az ASP felismerését mind a 18 országban. Megvalósítása a helyi hatósági és szolgáltató állatorvosok, gazdálkodói csoportok, vadásztársaságok, határrendészet és más érintett szervek felbecsülhetetlen segítségével zajlik.
Felismerés, megelőzés, jelentés
Az ASP-járvány pusztító hatásai miatt a felismerés, a megelőzés és a jelentés kulcsszerepet játszik a betegség megfékezésében. Ezek a kampány kulcsszavai.
Az EFSA a kampány során többek között tájékoztatókat, infografikákat, használatra kész közösségimédia-bejegyzéseket oszt meg. Bővebb információt a kampány webhelyén talál: a www.efsa.europa.eu/StopASF és a https://efsa.gitlab.io/multimedia/asf/index.html#/hu/ linkeken.


Friss hírek

2024. május 17, péntek

Május 18-tól Bács-Kiskun vármegyében is véget ér a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadéknak és a jelenleg is zajló esőzésnek köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyetértésben, 2024. május 18-tól visszavonja a tűzgyújtási tilalmat Bács-Kiskun vármegyében. A hatósági döntés eredményeképpen egyetlen vármegyében sem lesz érvényben tűzgyújtási tilalom az országban.

Tovább >

2024. május 16, csütörtök

Új űrlappal válik egyszerűbbé a szőlőiskolai üzemeltetők ügyintézése

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a szőlőiskolát üzemeltetők figyelmét a hivatal honlapján elérhető új nyomtatványra. A Nébih a ‒ többpéldányos, papíralapú űrlap helyett használható ‒ elektronikus nyilvántartási lapot a termelők terheinek csökkentése érdekében hozta létre. A szőlőiskolában felhasznált szaporítóanyagokról szóló nyomtatványt az őstermelők postai úton is, a cégek és az egyéni vállalkozók pedig elektronikusan küldhetik be. A leltár és címkerendelés adatait július 31-ig, a szaporítási jelentés adatait viszont már május 20-ig várja a hivatal.

Tovább >