null A végéhez közelednek a növényvédőszerekkel kapcsolatos kumulatív kockázatokra vonatkozó próbaértékelések

A végéhez közelednek a növényvédőszerekkel kapcsolatos kumulatív kockázatokra vonatkozó próbaértékelések

2018. május 9, szerda

Az EFSA közel áll annak a mérföldkőnek számító értékelésnek a befejezéséhez, amely a növényvédőszerek fogyasztókra gyakorolt együttes hatását vizsgálja.

Az élelmiszerekből eredő növényvédő szer expozíció humán idegrendszerre és a pajzsmirigyre gyakorolt összesített hatásait vizsgáló próbaértékelések várhatóan ez év végére fejeződnek be.

A kockázatbecslési eszközt (Monte Carlo Risk Assessment (MCRA)) a Holland Nemzeti Közegészség- és Környezetügyi Intézet a (Dutch National Institute for Public Health and the Environment (RIVM)) fejlesztett ki, szoros együttműködésben a Biometris csoporttal.

A módszertan azon a feltevésen alapul, hogy azok a növényvédőszerek, amelyek ugyanolyan hatást gyakorolnak egy adott szervre vagy szervrendszerre kumulatív toxicitást okozhatnak, azaz mérgező hatásuk összeadódhat, még akkor is, ha a hatásmechanizmusuk különböző.

Az értékelés eredményei a növényvédőszer-engedélyezés folyamán és a növényvédőszer-maradékok maximálisan megengedett szintjének (MRL) megállapításához lehet majd hasznosítani.

A fentiekről bővebb információ az alábbi linken keresztül érhető el:

http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/180419


Friss hírek

2024. november 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.11.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. november 11, hétfő

ITNET részjelentéssel kapcsolatos információk az öko tanúsító szervezetek részére

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről1 szóló 2008. évi XLVI. törvény 47/A. § szerint az élelmiszerlánc-biztonsági stratégia végrehajtása érdekében integrált többéves nemzeti ellenőrzési tervet (továbbiakban: ITNET) kell készíteni, melyet az országos főállatorvos ad ki és irányítja annak végrehajtását. Az élelmiszerlánc-biztonsági stratégia és az ITNET kialakítása is az élelmiszerlánc szereplőinek – így az ökológiai gazdálkodást ellenőrző és tanúsító szervezeteknek (továbbiakban: tanúsító szervezetek) – bevonásával valósul meg.

Tovább >