null A nyári hőségben elengedhetetlen az élőállat-szállítás fokozott ellenőrzése

A nyári hőségben elengedhetetlen az élőállat-szállítás fokozott ellenőrzése

2024. augusztus 7, szerda

A nyári szezonális ellenőrzésekhez is kapcsolhatóan a vármegyei, valamint a járási szakemberek retrospektív, azaz visszatekintő ellenőrzéseket végeznek a hosszútávra (8 óránál hosszabb útra) indított kérődző- és sertésszállítmányok esetében. Ennek során júniusban 12 vármegyében 80 szállítmány dokumentumainak elemzésére került sor. Az ellenőrök az előírt hőmérsékleti tartomány átlépését a szállítmányok csaknem negyedénél állapították meg, adminisztrációs hiányosságokból a korábbiak évekhez képest kevesebb volt.

Az ellenőrzések a vonatkozó jogszabályban1 meghatározott, állatvédelmi és állatjóléti szempontból legkritikusabb tényezőkre: a hőmérsékleti tartományok, valamint a szállítási és pihentetési idők betartására fókuszálnak. A vizsgálati adatok alapján a szállítási idők a legtöbb esetben megfeleltek a követelményeknek, az előírt hőmérsékleti tartomány átlépésére azonban mintegy 20 esetben került sor. A júniusi ellenőrzések alkalmával mindössze néhány szállítmánynál fordult elő az a (korábban gyakori) probléma, hogy a szállítmányozók nem küldték meg a hatóságok számára az ellenőrzéshez szükséges termoregulációs és GPS adatokat. 
A feltárt hiányosságok, valamint jogszabálysértések miatt az illetékes hatóságok az érintett szállítmányozókkal szemben megtették a szükséges intézkedéseket.

Az állatok szállítás során való megfelelő védelme, valamint a szállítási körülmények optimális fenntartása, különösen a nyári hőségben, létfontosságú. Ennek biztosítása érdekében (elsősorban a magas hőmérsékletre való tekintettel) kiemelt jelentőségű a nyári hónapokban történő élőállat-szállítások folyamatos hatósági vizsgálata, így az ezirányú ellenőrzések az egész nyár folyamán zajlanak majd.

Hivatkozott jogszabály:
11/2005 EU rendelet
 


Friss hírek

2025. május 13, kedd

Madárinfluenza elleni vakcinázás indult ritka és nagy értékű állatkerti madárfajoknál

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal közreműködve a Ceva-Phylaxia Zrt. országos vakcinázási programot indított. A nyolc állatkert részvételével megvalósuló kísérlet célja a magas patogenitású madárinfluenza elleni védelem biztosítása ritka, nagy értékű madárfajok számára. A március közepén lezárt első szakaszban mintegy 1 100 fogságban tartott madarat oltottak be, az ezt követő laboratóriumi vizsgálatok szerint a vakcina megfelelő védettséget nyújt a betegséggel szemben.

Tovább >

2025. május 12, hétfő

A károsítók elleni védekezésre hívja fel a figyelmet a Nébih a Növényegészségügy Nemzetközi Napja alkalmából

Május 12-e a Növényegészségügy Nemzetközi Napja, mely a növények védelmének fontosságát és a növényegészségügyi szakterület jelentőségét hangsúlyozza. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a kormányhivatalok növényegészségügyi szakemberei folyamatosan e célokért dolgoznak, ám a jeles nap alkalmából a hivatal külön is szeretnék felhívni a figyelmet a károsítók elleni védekezésre. Ennek érdekében idén is csatlakozott az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) PlantHealth4Life elnevezésű kampányához, valamint közösségi média felületén a legfontosabb alapszabályokat és a Xylella fastidiosa baktériumot bemutató social tartalmakkal és edukatív minikvízzel jelenik meg.

Tovább >