null Megjelent a RASFF 2016-os jelentése az EU élelmiszerbiztonsági helyzetéről

Megjelent a RASFF 2016-os jelentése az EU élelmiszerbiztonsági helyzetéről

2017. november 28, kedd

Az Európai Unió élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszerében (RASFF) közzétett csaknem háromezer bejelentés kevesebb mint 1%-a érintett magyar előállítású terméket 2016-ban – derült ki az Európai Bizottság éves összegzéséből. A 141 hazai vonatkozású ügy főként különleges táplálkozási célú élelmiszerekre, étrend-kiegészítőkre, gabona és pékáru termékekre vonatkozott.

A 38 éve működő RASFF az uniós tagállamok hatóságai közötti gyors információáramlás érdekében jött létre. E riasztási rendszer segítségével számos élelmiszerbiztonsági kockázatot még azelőtt sikerült elhárítani, hogy a kifogásolt termék a vásárlóknak gondot okozhatott volna.

Az Európai Bizottság által készített, nemrég közzétett 2016–os összegzés alapján tavaly 2930 bejelentés jelent meg a RASFF-on, melyek 88%-a élelmiszerekhez kötődött. A bejelentések száma nem változott lényegesen a korábbi évekhez viszonyítva.

Uniós szinten a legtöbb probléma a gyümölcsökkel és zöldségekkel, a mogyoró- és diófélékkel, a halakkal és halászati termékekkel, valamint az étrend-kiegészítőkkel és egyéb speciális célú élelmiszerekkel kapcsolatban mutatkozott. Az esetek nagy részében a patogén mikroorganizmusok (elsősorban baromfi- és hús termékekben), a mikotoxinok (főleg aflatoxin), a növényvédőszer-maradékok, a nehézfémek, valamint a nem jogszerűen alkalmazott összetevők okozták a veszélyt.

Az előző évben a jelentős területet, illetve sok tagállamot érintő esetek között szerepelt például az E. coli szennyezett román sajt vagy a szalmonellával fertőzött lengyel tojás ügye. Magyarországon előállított termékkel kapcsolatosan 24 esetben merült fel élelmiszerbiztonsági probléma, amely csupán 0,8%-a a 2016-ban dokumentált összes RASFF bejelentésnek.

A hazai vonatkozásúvá vált 141 RASFF ügy 117 esetben élelmiszer, 14 esetben takarmány, 10 esetben pedig élelmiszerrel érintkező anyag volt. Itthon leginkább az étrend-kiegészítők és különleges táplálkozási célú élelmiszerek, gabona és pékáru termékek, valamint a baromfihús és egyéb baromfitermékek tekintetében adódott gond. Kisebb számban kellett például gyümölcsökkel és zöldségekkel kapcsolatban eljárni..

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) kiemelten kommunikálja a hazai lakosságot érintő ügyeket annak érdekében, hogy a vásárlók minél szélesebb köre időben értesüljön a problémákról. A RASFF rendszeren érkező valamennyi riasztás megtalálható a NÉBIH honlapján. A témához kapcsolódó további információk elérhetőek a RASFF Portal oldalon.

Kapcsolódó anyagok:
Az Európai Bizottság teljes 2016. évi jelentése


Friss hírek

2024. április 19, péntek

Változnak az állategészségügyi diagnosztikai vizsgálatok költségei

A Nébih ezúton tájékoztatja az ügyfeleit, hogy 2024. május 1-től az utánvétes fizetési módhoz kapcsolódó költségekben változás várható.

Tovább >

2024. április 19, péntek

Májusban fontos határidő érkezik a szőlő-szaporítóanyagot termesztők és forgalmazók számára

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a szőlő-szaporítóanyagok előállításával és forgalmazásával foglalkozók figyelmét, hogy a tevékenységük bejelentésének határideje 2024. május 20.

Tovább >