null Tájékoztatás az élelmiszerlánc-felügyeleti díjról

Tájékoztatás az élelmiszerlánc-felügyeleti díjról

2017. október 9, hétfő

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 47/B. § alapján élelmiszerlánc-felügyelet alá tartozó tevékenységet végző személyeknek és vállalkozásoknak 2012-től élelmiszerlánc-felügyeleti díjat kell fizetniük. A felügyeleti díj alá tartozó tevékenységnek minősül:

•    élelmiszer-termelési, tenyésztési, vagy kísérleti célból tartott állatok forgalmazása;
•    élelmiszer-, vagy takarmány-termelési célból termesztett növény, vetőmag, növényi termék, illetve a szaporító és ültetési anyag forgalmazása;
•    élelmiszer előállítás vagy forgalmazás, beleértve a vendéglátást és közétkeztetést;
•    takarmány előállítás vagy forgalmazás;
•    állatgyógyászati készítmény és állatgyógyászati termék előállítása vagy forgalmazása;
•    növényvédő-szer, termésnövelő anyag vagy EK műtrágya előállítása vagy forgalmazása;
•    állati eredetű melléktermék kezelése, felhasználása, további feldolgozása, szállítása vagy az ezekből származó termék forgalomba hozatala;
•    élő állat szállítást végző vállalkozás, továbbá élőállat-szállító járművek mosását és fertőtlenítését végző hely, az idegen állományból származó állatok fogadására kiválasztott elkülönítő (karantén), állatrakodó, gyűjtőállomás, kereskedői telep, etető-itató állomás, pihentető állomás, állatvásár üzemeltetése;
•    szaporítóanyag előállítása vagy tárolása;
•    növény-egészségügyi, állat-egészségügyi, élelmiszer- vagy takarmányvizsgáló laboratórium üzemeltetése;
•    állatok jelölésére szolgáló eszköz forgalmazása.

Az évente fizetendő felügyeleti díj bevezetésével minden olyan vállalkozás és vállalkozó részt vesz a hatósági-igazgatási tevékenységének finanszírozásában, amelyek/akik eddig is az élelmiszerlánc-felügyeletet végző szerv által nyújtott garanciák, szolgáltatások igénybevevői voltak. A díj bevezetésével lehetővé válik az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv hatósági feladataival együtt járó költségek fedezetének biztosítása, egyúttal megvalósul a pénzügyi terhek arányosabb megoszlása az élelmiszerlánc szereplői között.

A bevallást elektronikus úton kell teljesíteni, amelynek használatához a bevallásra kötelezett vagy annak meghatalmazottja részéről ügyfélkapus regisztráció szükséges. Az ügyfélkapus rendszer aktiválását bármelyik okmányirodában, kormányhivatali és adóhatósági ügyfélszolgálaton és a külképviseleteken személyesen lehet kezdeményezni, részletesebb információ a Kormányzati portálon (http://www.magyarorszag.hu/) található.

A bevallási vagy fizetési kötelezettség elmulasztása vagy késedelme esetén a hatóság mulasztási bírságot, illetve késedelmi pótlékot szabhat ki, amelynek legmagasabb összege ötszáz millió forint.

További hasznos információkat tudhat meg a Gyakran Ismételt Kérdések (GY.I.K.) mezőre kattintva, ahol kulcsszavas kereső segíti kérdései megválaszolásában. Emellett a TEÁOR-táblázat is segítséget nyújt annak meghatározásában, hogy az egyes tevékenységi körök felügyeleti díj kötelesek-e.

Az Élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallás elkészítéséhez szükséges regisztrációról, meghatalmazásról, illetve magáról a bevallás elkészítéséről részletesen olvashat a vonatkozó menüpontokban.

Kérdéseivel forduljon a NÉBIH – kifejezetten a felügyeleti díjhoz kapcsolódóan létrehozott – ügyfélszolgálatához a 06-1/336-9024 telefonszámon, vagy küldje meg azokat a felugyeletidij@nebih.gov.hu elektronikus levélcímre.


Friss hírek

2024. december 11, szerda

Tájékoztatás: elveszett hatósági bélyegzők

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Pápai Járási Hivatala tájékoztatása

Tovább >

2024. december 4, szerda

Tájékoztatás a dísznövény szaporítóanyag-kísérő okmányról

A dísznövénytermesztőknek vagy forgalmazóknak értékesített dísznövény szaporítóanyag csak olyan tételekben forgalmazható, amely rendelkezik úgynevezett szaporítóanyag-kísérő okmánnyal.

Tovább >